دستگاه تصفیه آب خانگی

تصفیه آب (به انگلیسی: Water Treatment)، به هر فرآیندی که کیفیت آب را بهبود ببخشد و نتیجه آن سبب بهبود کیفیت آب شود، گفته می شود. تصفیه آب به منظور تامین آب آشامیدنی ، تامین آب جهت استفاده در مصارف صنعتی ، آبیاری ، تفریح و.. صورت می گیرد. تصفیه آب باعث از بین رفتن ناخالصی های آب از جمله : شن و ماسه ، مواد شیمیایی ، میکروب ها و… می گردد.

تعریف آب آشامیدنی

آب آشامیدنی یا آب خوردن (به انگلیسی: Drinking water) آب گوارایی می باشد که کیفیت آن در حد استاندارد های تایید شده می باشد و مصرف آن در کوتاه مدت و بلند مدت منجربه عارضه سوئی در بدن انسان نگردد.

تعریفی دیگر : آب آشامیدنی آبی با کیفیت مناسب است که مصرف آن چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت تاثیر منفی در عملکرد بدن انسان نداشته باشد .

در اکثر مناطق جهان، آب آشامیدنی سالم و با کیفیت به آسانی و با صرف هزینه ای اندک در دسترس عموم نیست . اکثر افراد در این مناطق از آبی استفاده می کنند که دارای ناخالصی و یا مواد شیمیایی مضر است. این افراد ممکن است به برخی بیماری ها مانند : اسهال ، حصبه ، وبا و… گردند.

در برخی از کشور ها مانند چین ، آب آشامیدنی توسط لوله هایی مجزا از لوله های آب غیر شرب به خانه ها رسانده می شود .

نتایج تحقیقات نشان می دهد که، امروزه سفره های آب زیرزمینی، خصوصا در شهرهای بزرگ و پرجمعیت دنیا، دارای مشکلات فراوانی است که دلیل این معضلات، نفوذ فاضلاب های صنعتی، وجود چاه های جذبی دفع فاضلاب انسانی، استفاده بی رویه از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی، نفوذ کودهای شیمیایی و حیوانی به اعماق زمین است. آب رودخانه ها، چاه ها، دریاچه ها و حتی آب ناشی از ذوب شدن یخ ها و برف ها دارای آلاینده های صنعتی بسیاری است که خود ما انسان ها باعث شده ایم.

تصفیه آب خانگی

تصفیه آب صنعتی طی ۳ مرحله انجام می گردد:

در مرحله اول ابتدا آب تصفیه نشده در مخازن و یا حوزچه های بزرگی وارد می گردد .

پس از مدت زمانی مشخص جامدات سنگین تر موجود در آب به سمت قسمت های پایین تر حرکت می کنند و در قسمت پایین ته نشین می گردند.

پس از ته نشینی این مواد، آب جمع شده در قسمت بالاتر که زلال تر است وارد مرحله دوم می گردد و آب جمع شده در قسمت پایین عموما در مخازن بزرگی سرازیر می گردد که مجهز به شیارهای مکانیکی هستند و لجن جمع‌آوری شده در پایین مخزن را به قیف می‌رسانند که آن را به تأسیسات تصفیه لجن پمپ می کنند.

همچنین تکمیل فرایند مرحله دوم می تواند شامل این مراحل نیز باشد :

بیوفیلتراسیون

بیوفیلتراسیون از فیلترهای شنی یا فیلترهای چکنده استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که هر گونه رسوب اضافی از فاضلاب حذف می شود.

هوادهی

هوادهی یک فرآیند طولانی است که با وارد کردن هوا به فاضلاب، اشباع اکسیژن را افزایش می دهد. به طور معمول، فرآیند هوادهی می تواند تا ۳۰ ساعت طول بکشد، اما بسیار موثر است.

حوضچه های اکسیداسیون

حوضچه های اکسیداسیون که تالاب ها یا حوضچه های تثبیت نیز نامیده می شوند، حوضچه های بزرگ و کم عمقی هستند که برای تصفیه فاضلاب از طریق تعامل نور خورشید ، باکتری ها و جلبک ها طراحی شده اند. ( britannica.com )

در مرحله سوم تصفیه آب صنعتی هدف بالا بردن کیفیت آب در حد کیفیت دستگاه های تصفیه آب خانگی و یا برآوردن الزامات خاص است

مراحل تصفیه آب خانگی

باتوجه به هزینه های بالای تصفیه آب و حجم بالا تصفیه آب در حوزچه های تصفیه آب صنعتی ، ممکن است آب خروجی دارای کیفیت بالایی نباشد! هرچند که کیفیت آب تصفیه شده به  بر اساس برخی عوامل مانند : زنگ زدگی لوله های آب ، مواد ناسالم در لوله ها و… کاهش یابد و آبی که به دست مصرف کننده نهایی می رسد دارای کیفیت مطلوبی نباشد. همچنین استفاده از بطری های آب معدنی باتوجه به هزینه های بسیار بالای آن در بلند مدت کار منطقی بنظر نرسید. در چینین شرایطی استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی یکی از بهترین روش های از بین بردن ناخالصی های موجود در آب و تصفیه آن می باشد.

دستگاه های تصفیه آب خانگی که دارای استاندارد های بین المللی سازمان غذا و دارو باشد، طی ۵ مرحله آب را تصفیه می کند .

10 دلیل برای استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

1 – آب تصفیه شده به مراتب گوارا تر و با کیفیت تر از آب لوله کشی بوده و عاری از هرگونه کلر  و ماده شیمیایی دیگر است.

2 – دستگاه های تصفیه آب خانگی درست قبل از مصرف آب ، کلیه ناخالصی ها و آلاینده های محلول در آب ، نظیر : نیترات ، سرب ، آرسنیک ، کادمیوم و … را از آب حذف کرده و در نتیجه این مواد مضر وارد بدن شما و فرزندانتان نمی شود.

3 – آب تصفیه کن ، یک کارخانه کوچک و مجهز در منزل شماست که آب سالم تولید می کند و هزینه های آن به مراتب از تهیه آب معدنی کمتر و کیفیت آب تولید شده توسط آن ، از آب معدنی بسیار بهتر است.

4 – با حذف کلر و محصولات فرعی آن از آب شهری ، خطر ابتلا به سرطان رکتوم ، سرطان روده و سرطان مثانه را تا حد زیادی کاهش میابد.

5 – نوشیدن آب سالم، خطر ابتلا به بیش از 20 درصد از بیماری ها را به طور کامل از بین برده و منجر به سلامتی بیشتر شما و فرزندانتان می شود.

6 – دستگاه تصفیه آب خانگی ، علاوه بر تامین آب آشامیدنی ، آب پاکیزه و سالم برای پخت و پز را نیز تامین می کند.

7 – با حذف بسیاری از آلاینده ها ، خطر ابتلا به انواع بیماری های گوارشی کاهش پیدا می کند.

8 – نوشیدن آب خالص و گوارا توسط کودکان شما ، باعث بهبود واکنش های ذهنی و فیزیکی آنها شده و نشاط بیشتری را برای آنها به ارمغان می آورد.

9 – آب خالص ، باعث افزایش رشد موها و طراوت و شادابی آنها شده و از ریزش موها جلوگیری می کند.

10 – دستگاه تصفیه آب خانگی ، بعنوان یک سنگر دفاعی در برابر بیش از 2100 نوع آلاینده شناخته شده که ممکن است در آب موجود باشند عمل کرده و از شما و فرزندانتان محافظت می کند.

تصفیه آب چی بخرم ؟ راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را دارید، به شما تبریک می گوییم. آنچه که مسلم است شما برای بالابردن سطح سلامتی خود و فرزندان خود اقدام به خرید این محصول کرده اید.

انتخاب یک دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب و با کیفیت که مطابق با نیاز شما باشد ، آسان نیست. ده ها مارک و برند متفاوت تصفیه آب در بازار وجود دارد و تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک بهتر است ، خیلی مشکل است. از طرفی این انتخاب به نیاز شما نیز بستگی دارد. اینکه آب را برای چه منظوری تصفیه می کنید؟ آیا آب منطقه شما مشکل نیترات و سایر سموم محلول در آب را دارد یا اینکه فقط رنگ و طعم نامطبوعی دارد؟ شاید هم فقط قصد دارید کلر را حذف کنید؟

مسلم است که مهمترین هدف شما ، حذف ناخالصی ها ، آلاینده ها و سموم حل شده در آب است و به همین دلیل است که قصد خرید یک تصفیه آب را دارید. جالب است بدانید که شایع ترین آلاینده ای که می بایست از آب آشامیدنی خود حذف کنید ، کلر و محصولات جانبی آن یعنی تری هالومتان ها (THMs) است.

علاوه براین گازهای شیمیایی حل شده در آب (VOC) ، نیترات و سرب نیز می بایست از آب آشامیدنی شما حذف شوند. اما آیا فقط همین آلاینده ها در آب آشامیدنی شما وجود دارند؟

واقعیت این است که بسیاری دیگر از سموم و ترکیبات مضر ممکن است در منطقه شما وارد آب شده باشند که بدون آزمایش دقیق شیمیایی و فیزیکی آب قادر به شناسایی آنها نیستید. بنابراین بهتر است به دنبال یک محصول کامل باشید تا قادر به حذف تمامی ناخالصی های که می شناسید و یا نمی شناسید از آب آشامیدنی شما باشد.

5 نکته ای که قبل از خرید دستگاه تصفیه آب برای منزل یا محل کار خود باید بدانید:

۱ – به دنبال گواهینامه NSF باشید

گواهینامه بنیاد ملی بهداشت (NSF) به دستگاه های تصفیه آبی تعلق می گیرد که تست ها و آزمایش های دقیقی را پشت سرگذاشته و با استانداردهای ایمنی بهداشتی مطابقت دارند. دقت کنید که دستگاه تصفیه آبی که قصد خرید آن را دارید ، حتما گواهینامه NSF داشته باشد

۲ – در باره گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه تصفیه آب تحقیق کنید.

گارانتی و خدمات پس از فروش یکی از نکات مهم در تصمیم گیری شما برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی هستند.

۳ – درباره تامین قطعات و فیلترهای یدکی دستگاه تحقیق کنید

فیلتر های دستگاه تصفیه آب هر ۶ ماه یکبار نیاز به تعویض دارند.

۴ – آیا این دستگاه تصفیه آب مجهز به سوئیچ ها و تجهیزات محافظ پمپ هست؟

این سوالی است که باید از فروشنده بپرسید. در مواقع قطع برق و یا قطع آب ورودی به منزل ، آیا پمپ دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می شود و یا به کار خود ادامه می دهد؟ دستگاه های تصفیه آب باید مجهز به یک قطع کننده اتوماتیک به نام سوئیچ قطع در فشار پایین باشند. این سوئیچ در هنگام قطع آب وروی ، پمپ دستگاه را خاموش می کند و به نوعی محافظ پمپ است. دقت کنید که دستگاه شما مجهز به این سوئیچ باشد.

۵ – به چه نوع فیلترهایی نیاز دارید؟

قبل از اینکه برای خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی اقدام کنید باید آلاینده های موجود در آب آشامیدنی خود را بشناسید و دستگاهی را تهیه نمایید که متناسب با نوع آلاینده های آب آشامیدنی  شما باشند. برای آگاهی از نوع آلودگی ها ، یک نمونه از آب را به آزمایشگاه های مستقر در شهر خود ببرید.