فن-کویل-دیواری-وستن-ایر-

از فن کویل برای تأمین سرمایش و گرمایش در ساختمان‌ها استفاده می‌گردد. فن کویل در انواع زمینی، سقفی، کانالی، کاستی و دیواری تولید می‌شود. در ادامه مشخصات فنی، فشار کار، محاسبه ظرفیت، نحوه بررسی و بهترین قیمت خرید انواع فن کویل ارائه گردیده است.

راهنمای بررسی و انتخاب فن کویل
فن کویل چیست؟ فن کویل (Fan Coil Unit) کوچک‌ترین جزء یک سیستم تهویه مطبوع است که از آن برای انتقال دما از آب سرد چیلر یا آب گرم موتورخانه به هوای محیط، استفاده می‌شود. فن کویل ها به طور معمول دارای یک کویل تبادل دمای دو لوله ای برای ورود و خروج آب سرمایش از چیلر (در تابستان) و آب گرمایش از موتورخانه یا پکیج (در فصل زمستان) هستند و قابلیت انجام سرمایش و گرمایش به صورت هم‌زمان را ندارند (مگر در حالتی با نصب شیرهای برقی چهار راهه و استفاده از فن کویل 4 لوله‌ای). فن کوئل‌ها از نظر نوع کاربری، محل نصب و شکل ظاهری دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه، به شرح جزئی هر یک می‌پردازیم.

اجزای انواع فن کویل
قطعات داخلی و اجزای تشکیل دهنده اصلی فن کویل شامل بدنه، کویل، موتور، فن دمنده هوا، جعبه برق و سینی تقطیر می‌باشد که کاربرد و نحوه عملکرد هر کدام در ادامه بررسی شده‌اند:

فن کویل سقفی، زمینی، فن کویل کاستی و کانالی
فن هوادهی: جابجایی و عبور هوا از روی سطح کویل و هدایت آن به محیط مورد نظر، توسط فن تعبیه شده در فن کویل صورت می‌پذیرد. شرکت ها و سازندگان مختلف با توجه به پارامترهایی نظیر سطح صدای تولیدی و تأمین فشار مورد نیاز هوا برای عبور از روی کویل فن کویل یا کانال، طراحی های مختلفی در فن های مورد استفاده در انواع فن کویل‌ها انجام می‌دهند. جنس فن‌های هوادهی می‌تواند پلاستیکی، پلی آمید یا فلزی باشد که طبیعتاً تا حدودی با هم اختلاف قیمت دارند.
کویل: کوئل یا کویل ها در طراحی سیستم فن کویل، در واقع نوعی مبدل حرارتی محسوب می‌شوند که محل عبور سیال سرد یا گرم هستند. این کویل ها از چند ردیف لوله های مسی با فین های آلومینیومی تشکیل می‌شوند و با توجه به میزان و تعداد ردیف لوله های مسی کار شده، با نام کویل های دو، سه و چهار ردیفه شناخته می‌شوند. از آنجایی که کویل‌های سه و چهار ردیفه، لوله‌های مسی بیشتر و در نتیجه گنجایش آب گرم بالاتری دارند، توان گرمایش و سرمایش آنها نیز بیشتر است.
موتور فن: الکتروموتور یا موتور فن وظیفه گردش و تنظیم سرعت فن دستگاه را به عهده دارد. الکتروموتورها به دو صورت سه دور یا چهار دور موجود هستند و توسط کلید یا به صورت دیجیتالی کنترل می شوند.
فیلتر: فیلتر در مسیر هوای ورودی فن کویل قرار می‌گیرد تا مانع از ورود گرد و غبار و اجسام خارجی مانند حشرات به داخل دستگاه شود.
سینی تقطیر: سینی تخلیه یا درین (Drain) در فن کویل‌ها برای جمع آوری قطرات آب حاصل از تقطیر در کویل‌ها استفاده می‌شود دارای یک لوله برای تخلیه آب می‌باشد.
جعبه برق: الکتروموتور فن کویل، برای تغذیه و عملکرد خود از جعبه برق استفاده می کند.
طرز کار فن کویل
یکی از سوالات مهمی که می‌تواند پیش از خرید فن کویل به ذهن شما خطور کند این است که فن کویل چگونه کار می کند؟

نحوه کار فن کویل به این صورت است که با روشن شدن آن، جریان هوای داخل اتاق از طریق فن‌های دمنده به داخل دستگاه کشیده می‌شود. سپس این هوا از فیلتر و کویل (یا مبدل حرارتی) دستگاه که در حالت سرمایش یا گرمایش قرار دارند، عبور می‌کند و جریان هوای مطبوع سرد یا گرم را به داخل اتاق می‌دمد. این چرخه در فن کویل به طور مداوم تکرار می‌شود تا هوای اتاق به دمای مطلوب کاربر برسد. برای کنترل و تنظیم دمای اتاق نیز از یک کلید سلکتوری یا ترموستات آنالوگ یا دیجیتال استفاده می‌شود که روی دیوار نصب می‌گردد.
توجه داشته باشید که برای خنک شدن کویل‌های فن کوئل، آب سرد از طریق چیلر، در لوله‌های مسی متصل به دو دستگاه جریان یافته و به کویل منتقل می‌شود؛ همچنین برای گرم شدن کویل‌ها، آب گرم از طریق موتورخانه مرکزی یا پکیج، از لوله‌ها مسی عبور کرده و وارد کویل‌ها می‌گردد. در شکل زیر نحوه عملکرد سیستم فن کویل و اجزای داخلی آن نشان داده شده است:

فن کویل سقفی، زمینی، فن کویل کاستی و کانالی
کاربرد فن کوئل
فن کویل ها وظیفه تأمین هوای خنک در تابستان و هوای گرم در زمستان را به عهده دارند و این کار را با عبور هوا از میان کویل مسی حاوی آب سرد چیلر (در فصول گرم) و آب گرم موتورخانه یا پکیج (در فصول سرد سال) انجام می‌دهند.
به طور کلی از فن کویل، در مواردی استفاده می‌شود که می‌خواهیم دمای هر یک از فضاها به طور جداگانه توسط ترموستات نصب شده در همان فضا کنترل شود.
از مزایای دیگر فن کویل‌ها، جلوگیری از انتقال و جابجایی هوا و آلودگی احتمالی هوا بین اتاق‌ها و فضاهای مختلف یک واحد مسکونی، اداری، اقامتی، بهداشتی و بیمارستانی است.
انواع فن کویل
فن کوئل‌ها از نظر ساختار و نوع نصب به سه دسته کلی سقفی، دیواری و زمینی تقسیم می‌شوند که به شرح زیرند:

فن کویل سقفی
فن کویل‌های سقفی از نظر لوله‌های متصل دارای انواع دو لوله‌ای و چهار لوله‌ای هستند که نوع چهار لوله امکان تأمین سرمایش و گرمایش به صورت هم‌زمان را فراهم می‌سازد. فن کویل سقفی همچنین بر اساس نوع طراحی و کاربری شامل انواع زیر می‌باشد:
فن کویل سقفی توکار: فن کویل‌های سقفی توکار (مکش از زیر – مکش از پشت) که با مدل‌های بدون کابین و کابین دار ارائه می‌شوند، دارای ظرفیت هوادهی 200 تا 1200 فوت مکعب در دقیقه (CFM) هستند. این دستگاه‌ها معمولاً درون سقف کاذب ( در ورودی هر اتاق) نصب می‌گردند و فقط دریچه آنها از داخل اتاق قابل روئیت است؛ از مزیت‌های مهم این فن کویل‌ها می‌توان به تولید صدای کم و عدم اشغال فضای محیط اشاره نمود.
فن کویل سقفی روکار: این دستگاه ها در دو نوع کم فشار و پرفشار تولید می‌شوند و از نظر عملکرد مشابه فن کویل های سقفی توکار (مکش از زیر – مکش از پشت) هستند؛ با این تفاوت که بدنه این فن کویل ها به طور کامل در معرض دید هستند و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند.
فن کویل سقفی کاستی: فن کویل‌های کاستی نوعی از فن کویل‌های سقفی هستند که درون سقف کاذب نصب می‌شود و کنترل و تنظیم دما و سرعت دور آنها علاوه بر ترموستات اتاقی، توسط ریموت کنترل نیز قابل انجام است. فن کویل کاستی سقفی از نظر نحوه هوادهی، دارای انواع یک طرفه و چهارطرفه هستند.
فن کویل کانالی (پرفشار): فن کویل‌های کانالی معمولاً در ظرفیت های 600 الی 2000 فوت مکعب در دقیقه (CFM) و در دو نوع افقی و ایستاده تولید می‌شوند که لازم است قبل از استعلام قیمت یا سفارش ساخت، افقی یا ایستاده بودن و ابعاد فن کویل کانالی مورد نیاز را بررسی و اعلام فرمایید.
فن کویل زمینی
دستگاه‌های فن کویل زمینی معمولاً با ظرفیت هوادهی 200 الی 1200 فوت مکعب در دقیقه (CFM) تولید و عرضه می‌شوند و همانطور که از نام آنها مشخص است، روی زمین نصب شده و هوای خنک یا گرم را به صورت بالازن یا روبروزن در محیط منتشر می‌کنند.
فن کویل دیواری
فن کویل‌ های دیواری که مدتی است عرضه شده‌اند، روی دیوار نصب می‌شوند و مورد توجه سازندگان پروژه‌های ساختمانی قرار گرفته‌اند. این نوع فن کوئل از نظر شکل ظاهری مشابه کولرگازی و اسپلیت‌های دیواری هستند و از این جهت، به آنها فن کویل طرح اسپلیت نیز گفته می‌شود. فن کویل دیواری همچنین فضای نصب زیادی را اشغال نمی‌کند و نصب و نگهداری از آنها به نسبت ساده‌تر از سایر انواع فن کویل می‌باشد.

پارامترهای مهم در انتخاب فن کویل
پارامترها و نکات مهمی که هنگام انتخاب و خرید فن کویل باید به دقت بررسی نمایید عبارتند از:

1 – نوع فن کویل
همانطور که بیان کردیم، فن کویل ها دارای انواع مختلفی مانند فن کویل زمینی، روبروزن، شیبدار، فن کویل سقفی توکار (مکش از زیر – مکش از پشت)، کاستی چهار طرفه و دو طرفه، فن کویل دیواری (مانند پنل اسپلیت)، فن کویل کانالی و … می باشند که براساس نیاز و نوع سفارش توسط کارشناسان، مهندسین و کارفرمایان محترم انتخاب می شوند. توجه داشته باشید که فن کویل ها بر اساس نوع خود، دارای ظرفیت‌های متفاوتی هستند.
2 – ظرفیت فن کوئل
مهم‌ترین عامل در انتخاب فن کویل، مناسب بودن ظرفیت سرمایش و گرمایش آن می باشد. در هنگام محاسبه ظرفیت فن کویل که بر مبنای میزان بار برودتی کل (محسوس و نهان تبخیر) هر فضا توسط مهندسین تأسیسات پروژه یا پس از مشاوره با کارشناسان بخش تجهیزات تهویه مطبوع در اصفهان تهویه تعیین می گردد، همواره سعی کنید ظرفیت فن کویل را در دور متوسط فن، مبنای محاسبه قرار دهید.

برآورد ظرفیت فن کویل مورد نیاز برای هر یک از متراژهای ارائه شده جدول ذیل به صورت تقریبی بر اساس شرايط دمای طرح داخل و در دور حد اکثر فن در نظر گرفته شده است و در دور متوسط ضريب تصحيح حجم هوادهی فن کویل ها نسبت به دور تند حدود 0.8 و ضریب تصحیح در مورد قدرت سرمايش و گرمايش در آب و هوای معتدل در دور متوسط تقریباً حدود 0.85 مي باشد. در صورت تمایل می توانید با کارشناسان اصفهان تهویه تماس حاصل فرمائید.
اصولاً برای محاسبه ظرفیت فن کویل مورد نیاز هریک از فضاهای ساختمان در شرایط آب و هوایی “گرم و خشک” مانند شهرهای زاهدان، کرمان، یزد، زابل، یا ” اقلیم گرم و شرجی” مانند شهرهای اهواز، بندرعباس، آبادان، بوشهر، چابهار، کیش، و… اولویت با محاسبه بار برودتی یا سرمایشی مورد نیاز هریک از فضاها و اتاق‌های پروژه است.
اما در شرایط اقلیمی و آب و هوایی سرد و معتدل مانند شهرهای زنجان، اردبیل، تبریز، ارومیه، بجنورد، همدان، قزوین، و حتی شهر بزرگ ، اولویت محاسبه ظرفیت فن کویل عمدتاً براساس محاسبه بار گرمایشی مورد نیاز هریک از فضاهای ساختمان است.
3 – ابعاد فن کویل
فن کویل انتخابی باید از نظر ابعاد نیز در محل مورد نظر خصوصاً در مورد انواع فن کویل‌های سقفی و کانالی قابل نصب باشد. مجدداً تاکید می‌کنیم که موضوع ابعاد فن کویل به خصوص در مورد فن کویل های سقفی و فن کویل کاستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. (توجه: قبل از سفارش، همه ابعاد را مجدداً بررسی نمائید).

4 – کویل فن کوئل
وجه تمایز کویل ها در برندهای مختلف سازنده فن کویل در مواردی همچون نحوه آرایش و قرار گرفتن لوله ها، تعداد ردیف لوله ها، نوع پوشش های حفاظتی روی فین ها (بلو فین گلد فین)، جنس لوله ها، تعداد فین ها در واحد طول و شکل موجی آن ها می باشد.
معمولاً در قسمت کویل فن کویل ها از لوله مسی سایز 3/8 اینچ سه ردیفه استفاده می شود، اما چنانچه از کویل دو ردیفه ولی با قطر ½ اینچ استفاده شود، علاوه بر افزایش راندمان حرارت دهی فن کویل، کاهش افت فشار جریان سیال ناقل را نیز به همراه خواهد داشت. در بعضی موارد برای ایجاد امکان تامین هم زمان هوای سرد و هوای گرم در شبانه روز و یا فضاهای مختلف ساختمان های لوکس، از فن کویل گرمایشی و سرمایشی استفاده می شود که دارای دو کویل مجزا می باشند (یک کویل جهت جریان آب سرد چیلر و تأمین سرمایش و همچنین کویل دیگری جهت تأمین جریان آب گرم دیگ و تأمین گرمایش). به این نوع فن کویل ها، اصطلاحاً فن کویل چهار لوله ای می گویند. ساختار و نحوه لوله کشی فن کویل های دو لوله و چهار لوله در شکل زیر نشان داده شده اند:
نکته: در مسیر لوله کشی ها فن کویل، چند شیر کنترلی برای تغییر مسیر یا رفت و برگشت آب وجود دارد. همچنین در فن کویل های دو لوله ای به دلیل در دسترس نبودن همزمان آب سرد و گرم، یک سنسور یا شیر تغییر وضعیت نیز در مسیر لوله کشی آن قرار می‌گیرد.

5 – فشار کار فنکویل
با توجه به اینکه در ساختمان های بلندتر از 20 طبقه فشار آب درون کویل بیش از 8 بار یا حدود (PSI 120) خواهد بود، هنگام انتخاب فن کویل به موضوع مهم فشار آب درون کویل برای برج های بلند مرتبه نیز توجه فرمایید.

6 – موتور فن کوئل
الکتروموتور های فن کویل در انواع 3 دور و حداکثر تا 8 دور روی فن کویل ها قابل نصب هستند و ممکن است بصورت یکپارچه یا قابل تعمیر ساخته شوند. قطعات و تجهیزات مکانیکی فن کویل ها مانند بوش شفت و بلبرینگ و… در کیفیت های مختلف ساخته می‌شوند که می‌تواند در سطح صدا و عمر مفید فن کویل بسیار تاثیرگذار باشد. لازم است موتور بکار رفته در فن کویل از نوع چند دور و کم صدا (Low noise) و با بلبرینگ های بسیار مطمئن باشد تا صدای کارکرد مجموعه الکتروموتور و فن هوادهی کمتر از 35 دسی بل باشد.

7 – فن هوادهی فنکوئل
در ساخت فن های هوادهی فن کوئل، معمولاً از جنس فلز یا نوعی پلاستیک فشرده و حتی از پلی آمید با الیاف فشرده کربن استفاده می‌گردد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و با توجه به نوع کاربرد فن کویل و نوع فن هوادهی سانتریفیوژ آن طبق سفارش خریدار و مقتضیات فنی و مالی پروژه انتخاب خواهند شد. فن ها معمولاً در انواع کم فشار(۳۰ پاسکال) و نوع پرفشار ۱۲۰ پاسکال (جهت فن کویل های کانالی) تولید می‌شوند و توان حرکت فن توسط الکتروموتور ایجاد می شود که الکتروموتورها نیز دارای تنوع زیادی هستند.
بهتر است فن سانتریفیوژ مورد استفاده در فن کویل ها برای حفظ بالانس دینامیکی در طول دوره طولانی بهره برداری از نوع فلزی گالوانیزه باشد که دارای سطح صدا و قیمت بالاتری نسبت به فن‌های پلاستیک فشرده هستند ولی فن کویل‌های گالوانیزه حجم هوادهی فن کویل را به طور کامل تری تأمین می نمایند. اما چنانچه فن از جنس مواد پلاستیک باشد، صدای آن کمتر و قیمت فن کویل کمی ارزان‌تر خواهد شد.

استفاده از فن های پلاستیکی برای مناطقی که دارای زمستان های سرد بوده و دمای آب سیستم حرارت مرکزی آنها در زمستان حدود 80 درجه سانتی گراد می باشد، توصیه نمی شود، چرا که در بازه زمانی بلند مدت، این دما می تواند باعث تغییر شکل فن غیر فلزی در مجاورت کویل آب گرم فن کویل و نهایتاً افزایش صدای فن کویل گردد.

در واقع بهترین گزینه برای فن هوادهی فن کویل‌ها، استفاده از فن‌هایی از جنس پلی‌آمید مرغوب با الیاف کربن است که علاوه بر تأمین هوای کافی با کمترین صدای ممکن در مقابل دمای تا 120 درجه سانتیگراد هم مقاوم بوده و تغییر شکل نمی‌دهند؛ البته از طرف دیگر تأمین فن پلی‌آمید گرانتر از هر دو گزینه فن گالوانیزه و فن پلاستیکی بوده و تأمین آن هم ممکن است برای تولید کننده زمان و هزینه بالاتری را داشته باشد.
8 – بدنه و زیبایی فنکویل
بهتر است بدنه فن کویل یکپارچه باشد تا در طول زمان باعث ایجاد لرزش و صدا بین بخش های مختلف بدنه نشود. زیبایی فن کویل خصوصاً فن کویل زمینی که عملاً یکی از اجزاء قابل مشاهده ساختمان شما محسوب می شود نیز باید در انتخاب فن کویل کاملاً مورد توجه قرار گیرد.

9 – کنترل فن کویل
زمان استارت، تغییر دور یا قطع عملکرد الکتروموتور فن هوادهی در فن کویل ها هم به صورت دستی و هم بصورت اتوماتیک قابل انجام است. ولی بهترین روش، خصوصا برای فن کویل های سقفی، دیواری و کاستی، استفاده از ترموستات اتوماتیک دو فصل سه دور، ریموت کنترل و استفاده از شیر سه راهه برقی می باشد.

با وجود اینکه از گذشته تا به امروز تمامی فن کویل های زمینی دارای کلید دستی خاموش، روشن و تغییر دور هستند اما نصب ترموستات اتوماتیک برای کنترل عملکرد بهتر کلیه فن کویل ها و بهینه سازی مصرف انرژی امری ضروری است. اصولاً عملکرد روشن یا خاموش و حتی تغییر دور موتور فن دمنده فن کویل ها توسط ترموستات اتاقی نصب شده در ارتفاع 140 سانتی متر از کف و به دور از جریان هوای خروجی فن کویل و نیز تابش مستقیم نور آفتاب انجام می گردد.
در روشی تکمیلی با استفاده از نصب شیر برقی دوراهه تدریجی و یا نصب شیر موتوری سه راهه و همچنین با اجرای مسیر By Pass می توان با استفاده از فرمان دریافتی از ترموستات نصب شده در هریک از فضاها نسبت به تنظیم دبی جریان آب سرد یا آب گرم ورودی به لوله تغذیه آب کویل فن کویل ها، میزان تامین هوای گرم و هوای سرد توسط فن کویل ها را نیز به طور دقیق کنترل نمود.
10 – قیمت فن کوئل
قطعاً در انتخاب و خرید هر کالایی، قیمت آن می تواند تعیین کننده باشد. اما هنگام خرید کالایی مانند فن کویل که علاوه بر تأمین شرایط آسایش دمایی ساکنین، مسئله طول عمر، صدا، راندمان، ظرفیت، زیبایی، چگونگی ارائه خدمات گارانتی و خدمات پس از فروش نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، شاید بتوان گفت موضوع قیمت فن کویل با توجه به اهمیت و کاربرد آن چندان مهم نیست.

به طور کلی انتخاب نوع فن کویل بستگی به نوع کاربری و طراحی معماری ساختمان دارد و انواع فن کویل ها (صرف نظر از کیفیت برند) نسبت به دیگری، برتری ندارند و انتخاب نهایی دستگاه تنها با توجه به مواردی نظیر محل نصب، ظرفیت دقیق، ابعاد و فشار کار، کیفیت ساخت و متریال بکار رفته باید محاسبه و انتخاب شوند.

تست و تأیید فن کویل
با توجه به اهمیت فن کویل‌ها به عنوان تجهیز نهایی ارائه کننده سرمایش و گرمایش در پروژه ها، در مواردی که تعداد فن کویل‌های مورد نیاز بالا باشد، معمولاً مهندس مشاور یا نماینده فنی کارفرما نمونه های مختلفی از فن کویل‌های شرکت‌های مختلف را دریافت و آنها را از نظر موارد زیر مورد بررسی و تست قرار می‌دهند و نهایتاً هرکدام که نظر آنها را جلب نمود، نسبت به تأیید، سفارش و خرید آن طبق مشخصات فنی مندرج در پیش فاکتور اقدام می‌نمایند.

اهمیت شکل ظاهری و ابعاد دستگاه: با توجه به محدودیت فضای نصب در سقف کاذب اکثر پروژه‌ها، ابعاد فن کوئل و امکان جانمایی آن خصوصاً در سقف کاذب هریک از فضاهای ساختمان بسیار حائز اهمیت است.
میزان حجم هوادهی خروجی: برای اندازه گیری میزان حجم هوادهی واقعی یک دستگاه فن کوئل و مقایسه آن با عدد ارائه شده در کاتالوگ شرکت تأمین کننده از کیت آزمایشگاهی به نام سی اف ام سنج استفاده می‌کنند که معمولاً این دستگاه همراه نماینده شرکت فروشنده جهت تست عملکرد کیفی فن کویل همراه می‌باشد.
اندازه گیری میزان صدای تولیدی دستگاه: یکی از پارامترهای مهم در انتخاب فن کویل، میزان صدای تولیدی دستگاه است که برای اندازه گیری میزان صدای دستگاه از دسی‌بل سنج استفاده می‌شود.
عایق‌های صوتی و حرارتی: استفاده از عایق‌های صوتی و حرارتی با کیفیت و طول عمر بالا و دارای ضخامت مناسب نیز یکی از پارامترهایی است که در انتخاب نهایی فن کویل نقش بسزایی دارد. عدم استفاده از عایق مناسب باعث افزایش صدای دستگاه و اتلاف انرژی در آن می‌گردد.
استفاده از متریال با کیفیت: استفاده از ورق گالوانیزه مرغوب با ضخامت مناسب، بهره مندی از الکتروموتور بسیار با کیفیت، جنس فن و بلوور فن، کیفیت ساخت و جنس گالوانیزه سینی درین و… نیز از موارد بسیار مهمی است که خریداران باید در زمان انتخاب دستگاه به آنها توجه فراوانی نمایند.
خرید فن کویل زمینی ، سقفی ، کانالی ، کاستی
قدم اول برای انتخاب فن کویل، باید توجه به ظرفیت، نوع و ابعاد محل نصب دستگاه باشد. زیرا فن کویل در انواع مختلف با ظرفیت های هوادهی متفاوتی تولید و عرضه می شود، و شما باید قبل از اقدام به خرید فن کویل، متراژ و کاربری محیط خود را در نظر داشته باشید، تا بتوانید انتخاب صحیح و درستی در مدل و ظرفیت هوادهی فن کویل، با قیمت مناسب داشته باشید. سپس مواردی مانند نوع فن هوادهی، مشخصات کویل، فشار کار و برند فن کویل مد نظر، باید مورد بررسی قرار گیرد.
در سایت فروشگاهی اصفهان تهویه، اطلاعات فنی ده ها مدل از انواع فن کوبل ، از برندهای معتبر با گارانتی اصلی، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.

قیمت فن کویل زمینی ، سقفی ، کانالی ، کاستی
قیمت فن کویل بر اساس ظرفیت، مشخصات فنی و نوع برند متفاوت است. جهت انتخاب و خرید آسان فن کویل، ابتدا باید ظرفیت مورد نیاز را تعیین کنید. در سایت فروشگاهی اصفهان تهویه، اطلاعات فنی ده‌ها مدل از انواع فن کویل، از برندهای معتبر همراه با گارانتی، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.
لازم به ذکر است کلیه فن کویل های ارائه شده در سایت فروشگاهی اصفهان تهویه دارای شناسه کالا و قیمت مناسب بوده و تخفیف‌های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت‌ها لحاظ گردیده است.

مزایای فن کویل
1 – امکان استفاده از هوای تازه در فن کویل های کانالی
2 – عدم تأثیر خرابی یک فن کویل روی دستگاه های دیگر
3 – امکان کنترل و تنظیم دمای مستقل فضاهای مختلف ساختمان
4 – فضای نصب کم و عدم نیاز به سقف کاذب و کانال کشی در فن کویل های زمینی و دیواری
5 – تنوع در طراحی یونیت‌ها فن کویل و امکان استفاده از انواع فن کوئل متناسب با نیازهای پروژه و معماری ساختمان
6 – امکان استفاده بدون محدودیت از چندین فن کویل همراه یک یا دو چیلر یا موتورخانه مرکزی در فضاهایی با متراژ بالا
7 – صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از گرمایش از طریق کویل آب گرم و خاموش و روشن کردن مقطعی (به صورت دستی یا اتوماتیک) فن کویل در فضاهای خالی
نکات فنی نصب، اجرا و نگهداری فن کویل
برای محاسبه دبی آب سرد مورد نیاز سرمایش فن کویل ها باید مقدار بار کل سرمایی بر مبنای (BTU/h) هر یک از فضاهای ساختمان را بر عدد 5000 تقسیم نمود. (یا تقسیم کیلو کالری در ساعت بر عدد 1250) به این ترتیب معمولا قطر لوله های رفت و برگشت آب سرد و گرم به کویل فن کویل های cfm 200 سایز ½ اینچ و برای فن کویل های 300 و 400 cfm سایز ¾ اینچ و برای فن کویل های 600 و 800 و 1000 cfm سایز 1 اینچ و برای فن کویل های 1200 و کانالی های تا 1800 , ¼ 1 اینچ در نظرگرفته می شود.
نصب فلوسوئیچ در مسیر آب خروجی اواپراتور (Child Water) به سمت کویل آب سرد تجهیزات تهویه مطبوع (مانند فن کویل و هواساز) به منظور فرمان Stop به چیلر در زمان خاموش شدن پمپ های سیرکولاتور مدار سرمایش الزامی است.
با توجه به توانایی بیشتر گرمادهی فن کویل ها نسبت به انواع رادیاتورها در سایز مشابه، در ساختمان های قدیمی نصب فن کویل بجای رادیاتور (فقط برای گرمایش) در صورتی امکان پذیر است که لوله های مربوطه از کف واحد (نه از دیوار پشت دستگاه) خارج شده باشند.
با توجه به اهمیت بالانس فن هوادهی در عملکرد فن کویل ها و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور و همچنین میزان صدای دستگاه، به منظور تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه، نسبت به نصب کاملاً افقی و تراز شده انواع فن کویل ها در محل نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمائید.
با توجه به موضوع مهم سرویس و نگهداری در تجهیزات تهویه مطبوع ازجمله فن کویل‌ها، نصب شیر قطع و وصل جریان آب ورودی و خروجی از کویل فن کویل ها همراه با مهره ماسوره مربوطه (هم سایز با قطر لوله انشعابی) ضروری است.
به منظور جمع آوری آب حاصل از تقطیر رطوبت هوا روی کویل فن کویل ها در فصل تابستان، نصب لوله ½ اینچ درین از سینی زیرکویل تا محل تخلیه این آبها برای هر فن کویل لازم است.
همچنین لطفاً قبل از خرید و سفارش فن کویل مورد نیاز، چپ یا راست بودن محل اتصال لوله‌های فن کویل را مشخص نمایید.