چیلر هواخنک، چیلر تراکمی آبی

چیلر ها به عنوان قلب سیستم تهویه مطبوع مرکزی یا سیستم تبرید صنعتی استفاده می‌گردند. در ادامه اطلاعات، مشخصات فنی، برآورد ظرفیت، بررسی و بهترین قیمت خرید انواع چیلر تراکمی آب خنک و هوا خنک ارائه گردیده است.
راهنمای بررسی و انتخاب انواع چیلر
همانطور که می‌دانید چیلر ها یکی از تجهیزات مهم و پیشرفته برای رساندن دمای محیط (منزل، اداره و…) به دمای مطلوب و دلخواه در ماه‌های گرم سال هستند.
چیلر چیست؟
به طور کلی چیلرها (Chiller) هسته مرکزی یا قلب تپنده هر سیستم سرمایش مرکزی هستند که با کاهش دمای آب سیستم و به جریان انداختن آن درکویل فن کویل ها ، هواساز ها و دیگر تجهیزات خنک کننده، عمل سرمایش محیط را انجام می دهند. چیلرها از نظر نوع عملکرد دارای انواع تراکمی و جذبی هستند که در مقیاس های صنعتی و خانگی و ظرفیتهای مختلف تولید می شوند.

این تجهیزات از نظر نوع (چیلرهای تراکمی و جذبی)، ظرفیت، برند، تجهیزات جانبی و… دارای انواع مختلفی هستند. چیلرها به علت کیفیت و قابلیت‌های بسیار بالای خود در تولید هوایی خنک و مطبوع، عموماٌ از قیمت بالایی برخوردار بوده و در زمره کالاهای سرمایه‌ای هر ساختمان به شمار می‌آیند. از این رو لازم است که انتخاب و خرید آنها با آگاهی کامل، دقت و دانش کافی صورت گیرد تا بتوانند ده ها سال وظیفه تأمین سرمایش ساختمان مربوطه را به خوبی بر عهده داشته باشند.

چیلر هواخنک، چیلر تراکمی آبی
چیلر خانگی یا آپارتمانی
چیلر خانگی یا آپارتمانی یکی از بهترین سیستم های تهویه مطبوع با قابلیت تولید هوایی بسیار خنک و مطبوع بوده و مناسب استفاده در منازل مسکونی، آپارتمان ها، ویلا ها، ادارات و ……. می باشد. عملکرد این چیلر ها به گونه ایست که با تولید آب خنک و سپس پمپاژ آن توسط پمپ‌ها به فن کویل های نصب شده در سالن و اتاق ها و گردش آب خنک در آنها، هوای خنک و مطبوع این فضا ها را تامین می نماید. این چیلرها از نظر عملکرد وساختار داخلی به دو نوع هوا خنک و آب خنک تقسیم می گردند.

اگر برای منازل مسکونی و یا ویلای خود در جستجوی بهترین گزینه در خصوص تامین سرمایش هستید، چیلر ها مطمئن‌ترین و بهترین گزینه می‌باشند البته با توجه به قابلیت و کیفیت بسیار بالای آنها در ایجاد سرما،این دستگاه ها از قیمت اولیه بیشتری نسبت به سایر گزینه ها برخوردارند.
ناگفته نماند که برای متراژهای کمتر از 500 متر مربع، معمولاً از مینی‌ چیلرهای هواخنک در ظرفیت مناسب استفاده می‌گردد.

چیلر صنعتی
به طور کلی چیلر ها (تراکمی هواخنک، آب خنک، جذبی) به عنوان یکی از سیستم های تهویه مطبوع علاوه بر قابلیت تامین هوای خنک و مطبوع در منازل مسکونی، ادارات، مراکز خدماتی، تجاری و….، در انواع صنایع نظیر کارخانه جات شیشه سازی،صنایع خوراکی،صنایع دارویی و شیمیایی، صنایع فولاد، پتروشیمی، صنایع چوب و کاغذ، صنایع تولید رنگ و چسب و… نیز پرکاربرد بوده و از آنها بصورت گسترده‌ای استفاده می شود. بدین صورت که در کارخانجات صنعتی، جهت فرایند تولید محصول و لزوم خنک سازی آن در مراحل تولید و همچنین بواسطه کارکرد مداوم ماشین آلات بزرگ صنعتی در این کارخانجات و به منظور جلوگیری از افزایش دمای آنها، از چیلر های صنعتی استفاده می شود. این چیلر ها در ظرفیت های بزرگ و با قابلیت تولید آب سرد گردش آن در مبدل های حرارتی از افزایش دما در تجهیزات صنعتی جلوگیری بعمل می آورد.

چیلر گرمایشی
ساختار و عملکرد شناخته شده چیلرها بر اساس تولید سرما می باشد. ولی امروزه برخی از سازندگان و شرکت های بزرگ تولید کننده چیلر با نصب تجهیزات اضافی به صورت سفارشی، از قابلیت گرمایش در انواع چیلرها نیز استفاده می نمایند. بخش اصلی به کار رفته در این نوع چیلرها در این راستا، سیستم هیت پمپ است.

همانطور که می‌دانید عملکرد چیلرها در تابستان جذب و حذف گرما از فضای داخلی ساختمان (از طریق اواپراتور) و انتقال آن به محیط خارج توسط کندانسور می باشد. اما در زمستان به واسطه تعبیه تجهیزات هیت پمپ نقش این دو بخش اصلی (اواپراتور و کندانسور) جابجا می شود. در این حالت ( در زمستان) اواپراتور با گرمادهی به فضای داخلی ساختمان باعث گرم کردن فضا می شود که نمونه کوچک مقیاس آن سیستم گرمایش اسپلیت ها است که بعنوان یک مینی چیلر کوچک قابل بررسی می‌باشد.

انواع چیلر
همانطور که اشاره گردید چیلرها از نظر نحوه عملکرد به دو گروه اصلی چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم می‌شوند. عملکرد چیلرهای تراکمی به گونه‌ای است که برای شروع به کار نیاز به تامین انرژی الکتریکی پرقدرت دارند؛ در صورتی که انرژی اصلی مورد نیاز برای راه اندازی چیلرهای جذبی، گاز شهری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم (چیلرهای جذبی آب گرم) می‌باشد.
چیلرهای تراکمی نیز براساس نوع کندانسور آنها خود به دو نوع هوا خنک و آب خنک تقسیم می‌گردند. برای آشنایی بیشتر با انواع چیلرها و درک بهتر نوع تقسیم بندی آنها در ادامه این مطلب لطفاً با ما همراه باشید.
انواع چیلر تراکمی
چیلرهای تراکمی از نظر نوع کندانسور به دو گروه چیلر تراکمی آب خنک (آبی) و چیلر تراکمی هوا خنک (هوایی) تقسیم می‌شوند. سیکل کاری انواع چیلر تراکمی هواخنک و آب خنک مشابه هم و بر اساس سیکل تراکمی تبرید است و برای تولید سرما به انرژی اولیه برق قوی نیاز دارند. در چیلرهای آب خنک، گرمای گرفته شده از فضای داخل ساختمان از طریق کندانسور پوسته لوله یا صفحه ای و در مجاورت با آب برج خنک کننده، به محیط بیرون منتقل می‌گردد. در صورتی که در چیلرهای تراکمی هواخنک، گرمای گرفته شده از فضای داخل ساختمان از طریق فن هوادهی که درون کندانسور در هوای آزاد بام یا بالکن ساختمان تعبیه شده است، به محیط بیرون منتقل می‌گردد. چیلرهای تراکمی همچنین از نظر نوع کمپرسور به کار رفته در آنها به چهار گروه مختلف تقسیم می‌گردند که در ادامه شرح داده شده‌اند.

انواع کمپرسور در چیلر تراکمی:
کمپرسور اسکرو یا پیچشی (Screw)
کمپرسور اسکرال یا حلزونی (Scroll)
نسل جدید کمپرسورهای سانتریفیوژ (Centrifugal)
کمپرسور رفت و برگشتی یا پیستونی (Reciprocating)
در کمپرسورهای اسکرال تنوع ظرفیتی بالایی وجود دارد؛ از این رو می‌توان برای ساخت انواع چیلرهای تراکمی از ظرفیت 20 تن تا 200 تن تبرید از این کمپرسورها به تعداد متنوع استفاده نمود اما برای ساخت چیلرهای تراکمی در ظرفیت‌های بالاتر (از 100 تن تا 500 تن برودتی)، معمولاً از کمپرسورهای اسکرو استفاده می‌شود.
کاربرد کمپرسورهای پیستونی و سانتریفیوژ نیز در ساخت چیلرهای تراکمی در ظرفیت‌های بسیار بالا و بیشتر برای مصارف صنعتی و کاربردهای ویژه می‌باشد. لازم به ذکر است که در ساخت مینی چیلرها با ظرفیت‌های پایین (کمتر از 20 تن تبرید) نیز به طور عمده از کمپرسورهای روتاری یا چرخشی (Rotary) استفاده می‌گردد.

انواع چیلر جذبی
چیلرهای جذبی از نظر تامین انرژی اولیه برای شروع به کار به 6 نوع زیر تقسیم می‌شوند:

چیلر جذبی آب گرم
چیلر جذبی آب داغ
چیلر جذبی بخار کم فشار
چیلر جذبی بخار پرفشار
چیلر جذبی شعله مستقیم
چیلر جذبی بازیافت انرژی
چیلرهای جذبی همچنین از نظر نحوه عملکرد داخلی خود به دو گروه تک اثره و دو اثره تقسیم بندی می‌شوند.
نسل جدید چیلرهای جذبی که دارای ضریب عملکرد بالاتری بوده و جزء پرفروش‌ترین چیلرها هستند، چیلرهای جذبی دو اثره شعله مستقیم می‌باشند که می‌توانند به راحتی آب را تا 7 درجه سلسیوس خنک کنند.
اصلی‌ترین تجهیزات چیلرهای جذبی شامل لیتیوم بروماید، ژنراتور، اواپراتور، پمپ مبرد، ابزوربر (Absorber)، پمپ سلوشن (Solution)، آب مقطر، شیرهای کنترلی، تابلو برق و مدار فرمان آن می‌باشند.

نحوه عملکرد چیلر و مقایسه چیلر تراکمی و جذبی
در مقایسه کلی بین چیلرهای تراکمی و جذبی می‌توان به این موارد اشاره نمود که چیلرهای جذبی برای شروع به کار و خنک کردن هوای محیط به انرژی اصلی گاز نیاز دارند و مصرف انرژی برق آنها بسیار کم است. لذا نیازی به تامین انشعاب برق قوی و پرداخت هزینه‌های بالا در این خصوص نمی‌باشد. این در حالی است که چیلرهای تراکمی برای شروع به کار و بهره وری نیاز به تامین انرژی برق قوی دارند.

در مقایسه کلی بین چیلرهای جذبی و تراکمی می‌توان به این نکته اشاره نمود که چیلرهای تراکمی به مراتب دارای ضریب عملکرد و راندمان بالاتری نسبت به چیلرهای جذبی هستند. همچنین سیکل داخلی انواع چیلر تراکمی بر اساس سیکل تراکمی تبرید است؛ در حالی که سیکل داخلی چیلرهای جذبی بر اساس کارکرد در شرایط خلاء، گرماگیری، تبخیر آب، جذب آب توسط لیتیوم بروماید و سپس عملیات جداسازی آب از لیتیوم در ژنراتور (در مجاورت با شعله آتش یا آب گرم) می‌باشد.
اجزای چیلر
با توجه به اینکه چیلرها در دو گروه چیلرهای تراکمی و جذبی قرار می‌گیرند، هر یک دارای اجزای متفاوتی می‌باشند:

اجزای چیلر جذبی: از مهم‌ترین اجزای چیلرهای جذبی می‌توان به لیتیوم بروماید، آب مقطر، اواپراتور، ابزوربر، ژنراتور، کندانسور، تابلو برق و نوع سیستم کنترلی آن، پمپ مبرد، پمپ سلوشن و شیرهای برقی و دستی اشاره کرد.
اجزای چیلر تراکمی: به طور کلی عملکرد چیلرهای تراکمی (هوا خنک و آب خنک) بر اساس سیکل تراکمی تبرید بوده و اجزای داخلی آنها شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، تابلو برق و سیستم کنترلی آن، شیر انبساط و شیرهای برقی و دستی می‌باشند.
در مقایسه بین انواع چیلرهای تراکمی نیز تنها تفاوت عمده چیلر تراکمی آب خنک و هوا خنک در نوع کندانسور آنهاست؛ به این صورت که چیلرهای تراکمی آب خنک مجهز به کندانسور پوسته-لوله هستند و گرمای گرفته شده از فضای داخل ساختمان را از طریق مجاورت با آب برج خنک کننده، به محیط بیرون منتقل می‌کنند. در صورتی که این کار در چیلرهای تراکمی هواخنک از طریق هوا و کندانسور مجهز به فن هوادهی انجام می‌گردد.

کاربردهای چیلر
از نظر نوع استفاده و کاربرد، چیلرها به دو گروه اصلی کاربرد در سیستم‌های تهویه مطبوع و کاربرد آنها در صنعت تقسیم می‌شوند که بخش عمده کاربرد انواع چیلرها در سیستم های تهویه مطبوع انواع ساختمان‌ها (منازل مسکونی ادارات، بیمارستان‌ها و سایر پروژه‌های تجاری، رفاهی، تفریحی و…) و بخش کوچکی از ظرفیت تولید چیلرها نیز برای استفاده در انواع صنایع (مانند فولاد، کاغذسازی، داروسازی، پتروشیمی، تولید مواد خوراکی و…) به کار گرفته می‌شود.
البته در تولید چیلرها برای کاربردهای صنعتی نیاز به انجام تمهیدات خاصی (نظیر استفاده از تجهیزات داخلی ویژه و سیستم کنترلی دقیق‌تر و قطعاتی با طول عمر بالاتر) بوده که همین موضوع باعث افزایش قیمت چیلرهای صنعتی نسبت به چیلر های سیستم‌ های تهویه مطبوع خانگی یا اداری می‌گردد.

مزایا و ویژگی های انواع چیلر
هر یک از انواع چیلرها با توجه به امکانات و شرایط مختص به پروژه شما، دارای مزایای خاصی هستند. از این رو با توجه به تقسیم بندی کلی چیلرها می‌توان به این موارد اشاره کرد که چیلرهای جذبی بدون نیاز به هزینه خرید انشعاب برق قوی، دارای مصرف برق بسیار جزئی هستند و انرژی اولیه اصلی برای شروع به کار آنها عمدتاً گاز شهری است. از سوی دیگر، در مقایسه بین چیلرهای جذبی و تراکمی می‌توان گفت که ضریب عملکرد انواع چیلرهای تراکمی به مراتب بالاتر از چیلرهای جذبی می‌باشد؛ به عبارت دیگرچیلرهای تراکمی دارای راندمان و قدرت خنک کنندگی بهتری هستند.
محاسبه تقریبی ظرفیت چیلر
به منظور محاسبه ظرفیت چیلر مورد نیاز پروژه باید به ظرفیت نامی (Nominal) و ظرفیت واقعی (Actual) چیلر خصوصا با توجه به دمای طرح خارج در فصل تابستان در منطقه بهره برداری از چیلر دقت اساسی نمود.
به طور کلی کارشناسان تاسیسات برای محاسبه ظرفیت چیلر مورد نیاز در هر پروژه، علاوه بر محاسبه پارامترهایی مانند شرایط جغرافیایی (Ambient Temperature) و دمای طرح خارج تابستان، ارتفاع از سطح دریا، رطوبت نسبی هوا ، نوع کاربری ساختمان (دما طرح داخل) ، نوع مصالح به کار رفته و اجرای نمای ساختمان ، جهت قرارگیری ساختمان نسبت به زاویه تابش خورشید ، تعداد طبقات و سطح زیر بنای ساختمان ، تعداد نفرات و تجهیزات کوچک و بزرگ الکتریکی داخل ساختمان و …، به حجم آب سرد مورد نیاز و ضرایب اطمینان کافی در عملکرد چیلر توجه می‌نمایند. اما چنانچه مایل به استفاده از یک برآورد تقریبی (فاز 1) چیلر مورد نیاز ساختمان‌های مسکونی و اداری در شرایط آب و هوایی مانند تهران، مشهد، کرج، اصفهان، شیراز، و سایر شهر های با آب و هوای مشابه باشید، می‌توانید به ازای هر 30 متر مربع از ساختمان به طور تقریبی ظرفیت نامی 1 تن تبرید را در نظر بگیرید.
قیمت چیلر
عوامل موثر و مختلفی در خصوص قیمت خرید نهایی و تمام شده چیلرها وجود دارند که مهمترین آنها نوع آن (چیلر تراکمی هوا خنک، آب خنک یا جذبی)، ظرفیت و مشخصات فنی، کیفیت ساخت و برند چیلر انتخابی است. همچنین هزینه نصب چیلر با توجه به ظرفیت، شرایط خاص هر پروژه و دستمزد نیروی متخصص متفاوت است.
خرید چیلر
قبل از انتخاب و خرید چیلر باید نوع، ظرفیت، برند و کاربری دستگاه را با توجه به نیاز پروژه خود تعیین کنید.
نکات مهم قبل از سفارش و خرید چیلر
قبل از سفارش و خرید چیلر مورد نیاز، به ظرفیت واقعی ، ابعاد، چگونگی حمل و امکان نصب آن در موتورخانه یا پشت بام، توجه کافی مبذول فرمائید. در نظر گرفتن فاصله های جانبی و طولی کافی جهت سرویس های سالیانه کندانسور، اواپراتور و کمپرسور چیلر و همچنین تعمیرات احتمالی دستگاه کاملاً ضروری است. رعایت این فواصل خود یکی از پارامترهای مهم در امکان انجام سرویس های دوره ای و نگهداری از چیلر ها در شرایط عملکرد مطلوب می‌باشد.

آیا می توان از چیلر برای گرمایش استفاده کرد؟
به طور کلی قابلیت و عملکرد اصلی چیلر تولید سرما است، اما با توجه به نوع نیاز و سفارش خریدار و امکانات و محدودیت‌های هر پروژه، می‌توان با تعبیه تجهیزات جانبی خارجی روی چیلر نظیر نصب یک شیر چهارطرفه ویژه و با تغییر مسیر عبور مبرد (در واقع با جابجایی نقش اواپراتور با کندانسور نسبت به یکدیگر)، قابلیت گرمایش (تولید آب گرم) را نیز به چیلر اضافه کرد و از آن بهره مند شد. ولی اصولا با توجه به هزینه‌های زیاد مصرف انرژی برق چیلر و از طرفی به منظور جلوگیری از مستهلک شدن زود هنگام قطعات و تجهیزات داخلی دستگاه و احتمال آسیب رساندن به آنها، استفاده از چیلر جذبی و تراکمی برای گرمایش در زمستان مقرون به صرفه نبوده و توصیه نمی‌شود.