ایرواشر خانگی، ایرواشر صنعتی

از ایرواشر صنعتی یا خانگی برای خنک کردن یا گرمایش فضاهایی نظیر منازل مسکونی، سالن‌های سمینار، تالارهای پذیرایی، اماکن ورزشی، مساجد، گلخانه‌ها، کارگاه‌های صنعتی و… استفاده می‌گردد. در ادامه مشخصات فنی و بهترین قیمت خرید انواع ایرواشرها ارائه گردیده است.
راهنمای بررسی و انتخاب انواع ایرواشر
ایرواشر چیست؟ ایرواشر Air Washer یا هواشور دستگاهی است که برای خنک کردن هوا از روش اسپری آب پرفشار بر روی هوای عبوری از دستگاه استفاده می‌کند. درواقع می‌توان گفت: ایرواشرها هواسازهایی هستند که سیستم سرمایش آنها بدون کویل آب سرد چیلر بوده و عمل سرمایش در ایرواشرها با استفاده از سیستم تبخیری آب و به وسیله پاشش پودر آب انجام می‌پذیرد. طرز کار ایرواشر اینگونه است که حجم لازم از هوای محیط توسط فن تعبیه شده درون ایرواشر به داخل دستگاه وارد شده و با عبور هوا از سیستم فیلتراسیون دستگاه، بخش قابل توجهی از گرد و غبار موجود در آن جذب فیلتر ایرواشر می‌گردد. در ادامه پس از تنظیم دما و رطوبت در فصل تابستان و زمستان، هوا از طریق کانال کشی اجرا شده به داخل ساختمان هدایت می‌گردد.
ایرواشرها دارای انواع آپارتمانی (یا خانگی) و صنعتی بوده که در مدل‌های پشت بامی، زیرسقفی و ایستاده مجهز به کویل گرمایشی یا فاقد کویل گرمایشی عرضه می‌گردند.
ایرواشرها را می‌توان در اکثر نقاط و شهرهای ایران و کشورهای خاورمیانه که در تابستان دارای آب و هوای خشک (رطوبت نسبی هوا کمتر از 40% تا 45%) هستند، مورد استفاده قرار داد.

کاربرد ایرواشر
ایرواشر برای استفاده در فضاهای آپارتمانی، اداری، اماکن ورزشی، تالارهای پذیرایی، مساجد، حسینیه ها، سالن سینما و تئاتر، گلخانه ها و… در شهرهای تهران، اصفهان، سمنان، شاهرود، شیراز، مشهد، کرمانشاه، سنندج، همدان، اراک، تبریز، کرج، قزوین و… برای تأمین هوای خنک با استفاده از روش سرمایش تبخیری در تابستان‌ها مناسب هستند. همچنین با نصب کویل آبگرم با سطح حرارتی مناسب در خروجی هوا و تأمین آبگرم مورد نیاز کویل (از موتورخانه مرکزی)، می‌توان در ماه‌های سرد سال نیز از گرمایش مطبوع ایرواشرها استفاده نمود.

ایرواشر خانگی، ایرواشر صنعتی
انواع ایرواشر
ایرواشرها را می‌توان از نظر توان و کارایی، نوع کاربری و محل نصب به انواع مختلفی تقسیم کرد:
کلاس بندی بندی ایرواشر از نظر توان و کارایی:
بطور کلی ایرواشر ها در سه کلاس اصلی تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از ایرواشر کلاس 4، کلاس 6 و کلاس 8.
انواع ایر واشر از نظر نوع کاربری:
برای دسته بندی ایرواشرها از نظر نوع کاربری می‌توان آنها را در دو گروه ایرواشر صنعتی و ایرواشر خانگی قرار داد.
انواع ایرواشر از نظر محل نصب:
ایر واشر ها بر اساس نوع قرارگیری و نصب خود شامل ایرواشر ایستاده، زیرسقفی و پشت بامی می‌شوند.
هر یک از انواع ایرواشرهای ذکرشده در ادامه شرح داده شده‌اند:
ایرواشر کلاس 4
ایرواشرهای کلاس 4 دارای یک ردیف نازل با مقدار دبی Gpm 4 به ازای هر cfm 1000 هوای عبوری و هوای خروجی از آنها دارای 60% رطوبت می باشد.
ایرواشر کلاس 6
در این ایر واشر ها دبی جریان آب به ازای هر cfm 1000 هوای عبوری، مقدار Gpm 6 و هوای خروجی آنها از رطوبت نسبی 60 تا 75% برخوردار است.
ایر واشر کلاس 8
این ایرواشرها نیز دارای پمپ آب قوی‌تر و نازل های بیش تر با مقدار دبی Gpm 8 به ازای هر cfm 1000 هوای عبوری هستند و هوای خروجی آنها از رطوبت نسبی 80% برخوردار است.
ایرواشر صنعتی
ایرواشرهای صنعتی از نظر ساختار و نحوه عملکرد شباهت زیادی به ایرواشرهای خانگی دارند و با صرف کمترین هزینه و انرژی الکتریکی، هوا را با فیلتراسیون مناسب از آلودگی و گرد و غبار پاک نموده و هوایی مطبوع و تمیز را به واحدها منتقل می‌کنند.
در محیط‌های صنعتی، تجاری و اداری به دلیل وسیع‌تر بودن فضا یا بلند بودن سقف‌ها، حجم بیشتری از هوای برگشتی از ساختمان مجدداً وارد ایرواشر گردیده و با هوای تازه ورودی ترکیب می‌شود. از این رو در چنین مواردی از انواع ایرواشر صنعتی با ابعاد و قدرت بیشتری استفاده می‌گردد. برخی از کاربردهای ایرواشر صنعتی در سوله‌های صنعتی، گلخانه‌ها، نمایشگاه‌ها، انبارها، دانشگاه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، سالن‌های ورزشی و… هستند.
ایرواشر خانگی
مکانیزم و نحوه عملکرد دستگاه‌های ایرواشر خانگی مشابه مدل‌های صنعتی است و تنها تفاوت آنها در ابعادشان است. به این معنا که ایرواشرهای خانگی کوچک‌تر از مدل‌های صنعتی هستند و به همین دلیل به آنها ایرواشر آپارتمانی یا خانگی گفته می‌شود. این دستگاه‌ها در مدل‌های افقی، عمودی و رو به رو زن تولید می‌شوند.
انواع ایرواشر خانگی به دلیل اشغال فضای کم، می‌تواند در مکان‌های مختلفی از جمله بالکن یا تراس، پشت بام و پاسیو در ساختمان‌های مسکونی نصب شده و از طریق کانال کشی به هر واحد متصل گردد. لازم به ذکر است که ایرواشرهای خانگی امکان تهویه مستقل هوای هر یک از واحدها را فراهم می‌سازد و با اتصال آن به کویل آب گرم موتورخانه یا پکیج دیواری، می‌توان علاوه بر عملکرد سرمایشی، از قابلیت گرمایش آن در ماه‌های سرد سال نیز بهره برد.
البته ناگفته نماند که ایر واشر ها برای تامین هوای گرم در ماه‌های سرد سال (برعکس عملکرد تابستانی آنها که باید با صد درصد هوای تازه باشد)، به اجرای کانال برگشت هوای داخلی و استفاده از هوای برگشتی از محیط داخل نیاز دارند. زیرا در غیر این صورت، کویل آب گرم آنها باید چندین برابر قوی‌تر محاسبه و اجرا گردد تا بتواند صد درصد هوای سرد محیط در فصل زمستان را کاملاً گرم و به داخل هدایت نماید.
ایرواشر ایستاده
ایرواشر ایستاده همانطور که از نام آن پیداست به صورت ایستاده نصب می‌شود. این دستگاه در بیشتر مکان‌ها قابل نصب است، اما معمولاً آن را روی پشت بام یا داخل بالکن ساختمان قرار می‌دهند و هوای خنک را در فصل تابستان و هوای گرم را در زمستان (با کانال برگشت هوا از داخل) از طریق کانال کشی به واحدها منتقل می‌کنند. ایرواشرهای ایستاده در مدل‌های روبروزن یا بالازن همراه با کویل گرمایشی یا بدون کویل گرمایشی ارائه می‌شوند.
ایرواشر سقفی
ایرواشرهای سقفی یا زیرسقفی معمولاً در سقف بالکن یا داخل سقف کاذب ساختمان نصب می‌شوند و مانند سایر انواع ایرواشر، برای هدایت و انتقال هوای مطبوع و تمیز به واحدهای انواع ساختمان‌های مسکونی، اداری و… به کانال کشی رفت و برگشت هوا نیاز دارد.
ایرواشر پشت بامی
ایرواشر پشت بامی نوعی ایر واشر ایستاده محسوب می‌شود که به صورت عمودی روی پشت بام نصب شده و عملکرد آن نیز مانند انواع دیگر ایرواشر با استفاده از کانال کشی هوای رفت در تابستان و هوای برگشتی و رفت در زمستان است.
ایرواشر اکونوپک چیست؟
در برخی موارد که امکان دسترسی به آب گرم برای تأمین گرمایش توسط ایرواشرها وجود ندارد می‌توان از ایرواشرهای اکونوپک استفاده کرد. ایرواشر اکونوپک دستگاهی است که برای تأمین گرمایش، مشابه کوره هوای گرم عمل می‌کند. به این صورت که در دستگاه یک مشعل گازسوز یا گازوئیل‌سوز تعبیه می‌شود که شعله حاصل از آن باعث گرم شدن کوره گردیده و درنهایت هوای خروجی با عبور از روی محفظه احتراق ایرواشر گرم شده و دیگر نیازی به موتورخانه آبگرم برای گرمایش کویل آبگرم و هوای خروجی از ایرواشر نیست.
نحوه کارکرد ایر واشر
ایر واشر یا هواشور می‌تواند هوای تازه‌ی خنک را در فصل تابستان تامین نماید و در صورت قرار دادن یک کویل گرمایشی در مسیر جریان هوا و اجرای کانال برگشت هوا از داخل، امکان تامین هوای گرم در فصل زمستان را نیز خواهد داشت. از سوی دیگر به دلیل وجود فیلتر تصفیه هوا در مسیر جریان هوای دستگاه ایر واشر، بخش زیادی از گرد و غبار، آلودگی و موادر محرک آلرژیک موجود در هوا حذف و جذب فیلتر می‌شود؛ از این روی هوای خنک یا گرمی که توسط ایرواشر دمیده می‌شود، تمیز و پاکیزه است. همچنین از آنجایی که آب درون ایرواشر تا حد زیادی داغ شده و به حالت بخار در می‌آید، این بخار با هوای خنک یا گرم داخل دستگاه ترکیب شده و رطوبت نسبی آن افزایش می‌یابد. به همین دلیل ایرواشر گزینه مناسبی صرفاً برای استفاده در مناطق دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک است.

ایرواشر خانگی، ایرواشر صنعتی
در ادامه نحوه عملکرد سرمایشی و گرمایشی ایرواشر شرح داده شده است:
عمکرد سرمایشی ایرواشر
در فصل تابستان هوای گرم محیط بیرون توسط فن ایرواشر به داخل دستگاه مکیده شده و با عبور از فیلتر هوای نصب شده در دستگاه، بخش قابل توجهی از گرد و غبار موجود در هوا جذب فیلتر می‌گردد. در ادامه این حجم از هوا به منظور عملیات خنک سازی وارد اتاقک اصلی ایرواشر می‌شود. کاهش دمای هوا در اتاقک اصلی ایرواشر از طریق اسپری و پاشش پودر آب توسط نازل‌ها یا افشانک های پخش آب و به روش سرمایش تبخیری صورت می‌پذیرد. در همین مرحله علاوه بر کاهش دمای هوا باقی مانده ذرات گرد و غبار و دیگر آلاینده های موجود در هوا، هم‌زمان با برخورد و تماس با ذرات پودری آب که از نازل‌ها پاشیده شده اند، از هوا زدوده شده و درنهایت هوای خنک و تمیز از ایرواشر خارج و توسط کانال‌های هوا در قسمت های مختلف ساختمان توزیع می‌گردد.
عملکرد گرمایشی ایرواشر
ایرواشرها در زمستان نیز با عبور هوای کانال برگشتی از داخل (همراه با درصدی از هوای تازه بیرون) از روی کویل آبگرم تعبیه شده درون دستگاه (که گرمای آن از دیگ موتورخانه مرکزی یا پکیج گرمایشی تأمین می‌گردد) هوای گرم را در ساختمان تأمین می‌کنند.
به این صورت که هوای درون دستگاه ایر واشر روی سطح کویل حاوی آب گرم دمیده می‌شود و دمای آن افزایش می‌یابد. در همین حین، دمای آب گرم درون کویل کاهش یافته و از طریق لوله برگشت، به درون پکیج گرمایشی یا دیگ آب گرم موتورخانه برگشت داده می‌شود. سپس این هوای گرم توسط فن وارد کانال کشی شده و از آنجا به واحدها دمیده می‌شود. این سیکل یا چرخه، به طور مستمر درون دستگاه ایرواشر جریان دارد.
توجه داشته باشید که عملکرد گرمایشی ایر واشر به دو صورت تلفیقی و فول فرش (Full Fresh) قابل اجرا است. حالت فول فرش به این معناست که تمام هوای مورد نیاز دستگاه از هوای تازه‌ی محیط بیرون تامین می‌گردد؛ اما در حالت تلفیقی بخشی از هوای موردنیاز دستگاه از هوای درون واحد (از طریق کانال برگشت هوا) و بقیه آن از هوای محیط بیرون تامین می‌شود.
نحوه تعیین ظرفیت ایرواشر
برخی از سفارشات خرید ایرواشرها از نوع ایرواشرهای آپارتمانی تا ظرفیت 7000 CFM (معادل M3/hr 11900) هستند و جهت بهره برداری در دیگر موارد گفته شده در بالا از ایرواشرها در کلاس های 4، 6 و 8 از ظرفیت های 7000 تا 100000 CFM (معادل 170000 M3/hr) مورد استقبال کارشناسان و مهندسین پروژه ها در شرایط اقلیمی فوق قرار دارند استفاده می‌گردد.
از آنجا که عملکرد سرمایشی ایرواشرها براساس فرآیند تبخیری آب (مانند کولرهای آبی) و فقط با تأمین صد درصد هوای تازه از محیط بیرون می‌باشد، لذا نباید از ایرواشرها انتظار ایجاد برودت خشک مانند سیستم‌های سرمایش تراکمی یا جذبی یا داکت اسپلیت و اسپلیت ها را داشت.
اخیراً برخی تولید کنندگان ایرواشر به منظور کاهش دمای آب و نتیجتاً کاهش دمای هوای سرد خروجی از ایرواشر، بر اساس سفارش مشتری اقدام به محاسبه و نصب سیستم تبرید تراکمی تکمیلی به منظور کاهش دمای پاشش آب ورودی به اتاقک اصلی ایرواشر می‌نمایند که با این روش عملاً ترکیبی از سیستم تبرید تراکمی و تبخیری ایجاد می‌نمایند و درنتیجه ضمن بهبود سرمایش ایرواشر، میزان رطوبت اضافه شده به هوای خروجی از دستگاه نیز کاهش می‌یابد.
اجزای مهم هواشور یا ایرواشر
ایرواشر به صورت مستقل یا در تعامل با بقیه اجزاء سیستم تهویه مطبوع ساختمان قرار می‌گیرند و اجزای مهم آن عبارتند از:
بدنه: معمولاً از جنس ورق گالوانیزه با پوشش رنگ الکترواستاتیک است.
الکتروموتور: الکتروموتور و فن که با توجه به ظرفیت و حجم هوادهی و نیز فشار استاتیک مورد نیاز جهت عبور هوا از کانالها تا دریچه های خروج هوا در اتاقها انتخاب می‌شود.
فیلترهای تصفیه هوا: شامل انواع فیلترهای کیسه‌ای، فیلترهای آلومینیومی قابل شستشو و در ایرواشرهای هایژنیک از فیلترهای هپا، کربن و… استفاده می‌شود.
پمپ آب و نازل‌ها: وظیفه پاشش آب پرفشار و پودری در دستگاه ایرواشر را بعهده دارند.
دمپرهای پخش کننده هوا: معمولاً با انواع کنترل دستی و اتوماتیک نصب می‌شوند و وظیفه توزیع هوا به صورت کاملاً یکسان در کانالهای توزیع هوا را بعهده دارند.
کویل آبگرم: در فصل زمستان وظیفه گرم کردن هوای خروجی ایرواشر را بعهده دارد.
مزایای دستگاه ایرواشر
1 – دارای مصرف بهینه برق در تابستان نسبت به سیستم‌های تراکمی دارای کمپرسور مانند چیلر و داکت اسپلیت
2 – مصرف بهینه آب در ایرواشر نسبت به کولرهای آبی و زِنت ها
3 – تأمین رطوبت مورد نیاز ساکنین ساختمان در گرمای خشک تابستان
4 – هزینه‌های نگهداری و تأمین قطعات یدکی ایرواشرها به مراتب کمتر از سیستم‌های تراکمی نظیر چیلر می‌باشد.
5 – به علت تمرکز سیستم گرمایشی و سرمایشی درون یک دستگاه، دردسرهای اجرایی و هزینه‌های نگهداری از دستگاه‌های متعدد اتاقی (شوفاژ و کولر گازی) حذف می‌شود.
6 – حذف رایزرهای آب شوفاژ و لوله‌ها از کف و حذف هزینه های مربوط به اجرای لوله کشی‌های گسترده و کف سازی ضخیم و کاهش وزن ساختمان
7 – استفاده از فضای مرده بالای سقف کاذب جهت توزیع هوای مناسب در هر فصل توسط کانال‌های هوادهی ایرواشر

ایرواشر خانگی، ایرواشر صنعتی
8 – امکان نصب دستگاه ایرواشر بصورت متمرکز در فضاهای پرت ساختمان و سهولت دسترسی برای تعمیرات و نگهداری
9 – امکان تنظیم دما و رطوبت هوا و استفاده از هوای تازه بیرون در تابستان و زمستان
10 – استفاده از برق تک فاز به ویژه در ایرواشرهای آپارتمانی: اکثر سیستم‌های تراکمی (مانند کولر گازی) از ظرفیت 42000 بی تی یو به بالا، از برق سه فاز استفاده می‌کنند. به عنوان مثال برای آپارتمانی با حدود 150 متر مربع به بالا در صورت  استفاده از اسپلیت یا داکت اسپلیت باید از برق سه فاز استفاده شود. اما چنانچه از ایرواشر استفاده کنیم حتی برای آپارتمان‌های 300 متر مربعی‌هم نیازی به برق سه فاز وجود ندارد.
11 – دارای قیمت خرید مناسب و منطقی نسبت به سایر دستگاه های سرمایشی نظیر چیلر، مینی چیلر، اسپلیت و… (مخصوصاً در فضاهای بزرگ).
هر چه وسعت و زیربنای فضای ساختمان بزرگتر می‌شود، تفاوت قیمت اولیه و تفاوت هزینه‌های انرژی بین ایرواشر و سیستم‌های خنک کننده تراکمی بیشتر می‌شود. برای مثال تأمین سرمایش و گرمایش فضاهای بزرگ مانند مساجد، سالن‌ها، کارخانجات و سوله‌ها با استفاده از سیستم‌های تراکمی (مانند پکیج یونیت یا چیلر یا…) بسیار پرهزینه است. همچنین لازم به ذکر است که هزینه اولیه خرید و نصب تجهیزات برودت تراکمی نیز زیاد است. درصورتیکه با هزینه ای در حدود یک پنجم هزینه خرید این سیستم ها می توان از ایرواشرها بهره گرفت.
12 – گرمایش و سرمایش ایرواشرها به سرعت انجام می‌شود، یعنی برای فضاهایی که از آنها استفاده منقطع می‌شود (مدارس، سالنهای سینما و تئاتر، اماکن ورزشی، سالنهای سمینار، مساجد و…) بسیار مناسب می‌باشند. همچنین در ساختمان‌های مسکونی نیازی به روشن بودن دائمی سیستم در مواقعی که ساکنین در آن حضور ندارند نمی‌باشند که این خود باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. همچنین گرما و سرما توسط این دستگاه به صورت همگن و یکنواخت به قسمت های مختلف ساختمان توزیع می‌شود.
13 – عمل پاشش پرفشار مولکول‌های آب در دستگاه ایرواشر و عبور هوا از میان آنها باعث می‌شود که حجم قابل توجهی از گرد و غبار و دیگر آلاینده های موجود در هوای ورودی جذب شده و هوای پاک و تمیز به محیط داخلی منتقل شود.
نکات مهم انتخاب ایرواشر
در انتخاب ایرواشر علاوه بر میزان حجم هوادهی دستگاه (m3/hr – CFM) باید به موارد زیر توجه نمود:

1 – تعیین ابعاد دقیق، قدرت موتور و فشار استاتیکی فن ایرواشر (که لزوماً باید توسط کارشناسان تأسیسات و مهندسین مشاور تأسیسات تعیین گردد).
2 – روبروزن یا بالا زن بودن دستگاه ایرواشر (براساس شرایط)
3 – افقی و یا عمودی بودن ایرواشر مورد نیاز پروژه (براساس شرایط فیزیکی پروژه)
4 – دارا بودن یا عدم وجود کویل گرمایشی، محاسبه و تعیین ظرفیت و سطح حرارتی کویل گرمایشی.
5 – تعداد ردیف‌ها، قطر، جنس، کویل گرمایشی و تعیین نوع سیال ناقل حرارت در کویل گرمایشی.
6 – محل نصب، شرایط و چگونگی نصب ایرواشر در ساختمان با توجه به تأمین صد درصد هوای تازه در تابستان و امکان استفاده از 80% هوای برگشتی در زمستان.
7 – تعداد و نوع فیلترهای تصفیه هوا در مسیر هوای ورودی به دستگاه (براساس سفارش متقاضی)
8 – محاسبات دقیق و اجرای اصولی کانال‌های توزیع هوای ایرواشرها طبق محاسبات مهندسی و براساس حجم و سرعت هوای عبوری در هر مقطع از کانال با استفاده از داکتیلاتور و طبق استانداردهای تغییر زاویه و شعاع قوس داخلی در کانالها
9 – نوع کلاس ایرواشر و میزان رطوبت مورد نیاز.
10 –  اطلاع کامل از ابعاد و وزن دقیق دستگاه به منظور بررسی شرایط حمل و نصب دستگاه.
11 – اطمینان از عدم وجود هرگونه موانعی در اطراف و مسیر مکش دستگاه (نظیر دیوار یا تجهیزات دیگر)
12 –  عدم وجود لوله هواکش فاضلاب در اطراف دستگاه ایرواشر.
معایب دستگاه ایرواشر
اصولا سرمایش ایرواشر و زنت دارای کیفیت سرمایش کولر گازی، داکت اسپلیت یا چیلر نیست. به ویژه در ساعات خیلی گرم روز در شهرهای گرمسیری (مانند قم) راندمان سرمایش دستگاه کاهش می‌یابد.
برای کاربری هایی که گرمای نهان زیادی دارد (مانند محل پخت و پز، اماکنی که در آن تعداد افراد زیادی به صورت متراکم حضور دارند و اصولا هرجایی که بخار آب وجود دارد) سرمایش ایرواشر (و زنت) فاقد کیفیت لازم می باشد.
با توجه به مصرف قابل توجه آب این دستگاه ها، در شهرهایی که با کمبود و بحران آب مواجه‌اند، استفاده از دستگاه ایرواشر پیشنهاد نمی‌گردد.
با توجه به اینکه فرآیند کاهش دمای هوا در ایرواشرها براساس فرآیند تبخیری آب و همراه با افزایش رطوبت هوا صورت می‌پذیرد. لذا در شهرها و مناطقی که دارای آب و هوای مرطوب و شرجی (بالای 45%) در تابستانها هستند، این دستگاه ها کاربرد نداشته و از عملکرد مناسبی برخوردار نمی‌باشند.
در مناطق مرطوب و شرجی (مانند شمال و جنوب ایران) با رطوبت هوای بالای 45% نمی‌توان در فصل تابستان از ایرواشرها انتظار سرمایش مناسب داشت.
لزوم محاسبه و اجرای کانال برگشت هوا، جهت صرفه جویی در گرمای مورد نیاز کویل آبگرم ایرواشر در فصل زمستان. اگر ایرواشر در خارج از فضا یا سقف کاذب واحد مربوطه یا در پشت بام پروژه نصب شده باشد، نباید بیشتر از 80% هوای ورودی به دستگاه از هوای سرد خارج ساختمان در فصل زمستان تأمین گردد؛ چراکه درصورت عدم برگشت هوای داخل ساختمان به ایرواشر، میزان مصرف و هدر رفت انرژی در ایرواشر بسیار افزایش خواهد یافت.
موارد فنی دیگر در سیستم ایرواشرها
رطوبت گیری:
عمل رطوبت زدایی در ایرواشرها زمانی میسر است که دمای آب اسپری شده کمتر از دمای مرطوب هوای ورودی باشد. هرچه آب اسپری شده سردتر باشد، رطوبت گیری آن بیشتر شده و هوا خنک تر می‌گردد. کاهش دمای آب ورودی به دستگاه و عملیات رطوبت گیری از هوا معمولاً با اضافه شدن تجهیزات جانبی دیگر نظیر مینی چیلر صورت می‌پذیرد.
کنترل خوردگی در ایرواشر:
به طور کلی جلوگیری از خوردگی در هر سیستم فلزی که با آب در تماس مستقیم می‌باشد، امری واجب و ضروری است. دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و دیگر گازهای خورنده می‌توانند در اثر حل شدن در آب مشکلات جدی به وجود آورند. مجموع این مواد اسید رقیق و ملایمی را تشکیل می‌دهند که به آسانی به سطوح حفاظت نشده حمله کرده و باعث خوردگی می‌شوند و از مشخصه‌های آن افت فشار در نازل می‌باشد. برای اصلاح این وضعیت یک پوشش بازدارنده خوردگی روی سطح فلز ایجاد می‌کنند که در این حالت PH آب را تا حدود 9 افزایش می‌دهد. این مقدار PH اسیدهای سطح را خنثی کرده و مانع از رشد باکتری در سیستم ایرواشر می‌شود.
کنترل پرز و بخار روغن در ایرواشرها:
در کارخانجات بزرگ از کارکرد ماشین آلات و تجهیزات صنعتی در سرعت های بالا، بخار روغنی تشکیل و در هوا منتشر می‌گردد. ذرات روغن موجود در هوا باعث اختلال در عملکرد سیستم می‌شوند. برای رفع این مشکل باید از محلول هایی با خاصیت جداکنندگی روغن از آب استفاده نمود. با تزریق این مواد، روغن به همراه لجن و کثافات از آب گرفته و به روی سطح آب می‌آید که با سرریز از سیستم خارج می‌شود. اگر روغن در سیستم باقی بماند موجب گرفتگی افشانک های اسپری آب در ایرواشر شده و سیستم به نقطه‌ای می‌رسد که مجبور به خاموش شدن آن می‌شود.
کنترل بو در ایرواشرها:
ایرواشر هوا را به فضای داخل ساختمان یعنی جایی که مردم در آنجا تنفس می کنند هدایت می‌کند، به این دلیل هوا باید پاک، تمیز و عاری از هر گونه بو و آلودگی باشد. از طرفی درون ایرواشرها به علت تماس مستقیم با آب به سرعت لزج شده و بو می‌گیرند. برای رفع این مشکل از اکسیدکننده های با بوی کم مانند پراکسید هیدروژن و بروم استفاده می کنند، به طوری که این مواد را هر چند وقت یکبار به سیستم ایرواشر تزریق میکنند.
جمع بندی:
سیستم های سرمایشی تبخیری مانند ایرواشر و زِنت برای شهرها و مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند پرکاربرد و مناسب می باشد. استفاده از این سیستم ها بویژه برای ساختمان های بزرگ با سقف های بلند مانند سالن های سمینار، مساجد و اماکن مذهبی، پایانه های مسافربری،گلخانه ها، سوله ها و… نسبت به سیستم های تبرید تراکمی (کولر گازی و چیلرها) مقرون بصرفه می باشند. هزینه برق مصرفی این دستگاه ها کمتر از یک چهارم سیستم های تبرید تراکمی مانند کولرهای گازی و چیلرهای تراکمی می باشد.
خرید ایرواشر
قدم اول برای انتخاب و خرید ایرواشر، باید توجه به ظرفیت هوادهی، میزان سرمایش مورد نیاز براساس محاسبات مهندسین تأسیسات، ابعاد و محل نصب دستگاه باشد. زیرا ایرواشرهای آپارتمانی و صنعتی در انواع مختلف با ظرفیت های سرمایش و هوادهی متفاوتی تولید و عرضه می‌شود، و شما قبل از اقدام به انتخاب و سفارش خرید آن، باید متراژ و کاربری محیط مورد نظر خود اطلاع دقیق داشته باشید تا بتوانید براساس مشاوره کارشناسان بخش تهویه مطبوع در مجموعه اصفهان تهویه انتخاب صحیح و درستی در مدل و ظرفیت هوادهی ایرواشر، با قیمت مناسب داشته باشید. سپس مواردی مانند قدرت موتور و فشار استاتیکی فن، سطح حرارتی کویل، ویژگی ها و مزایای ایرواشر مربوطه، باید مورد بررسی قرار گیرد.
قیمت ایرواشر
ایرواشرها بر خلاف سایر سیستم‌های تهویه مطبوع (همچون چیلر، هواساز و…) که با سیکل تبرید تراکمی کار می‌کنند، فاقد قطعاتی از جمله کمپرسور، کندانسور و… هستند؛ همچنین قطعات داخلی ایرواشرها نیز قیمت بالایی ندارند. از این رو قیمت ایرواشر نسبت به دستگاه‌های دیگر تهویه مطبوع، پایین‌تر است.
ایرواشر تا چند درجه می‌تواند دمای هوا را کاهش دهد؟
معمولاً اگر ظرفیت ایرواشر به درستی انتخاب گردیده باشد و مشکلی از نظر ابعاد (طبق داکتیلاتور)، اجرای کانال کشی‌ها، رعایت شعاع قوس داخلی کانال یا استانداردهای تغییر مسیر در کانال‌ها وجود نداشته باشد، می‌تواند دمای هوای داخل را فصل تابستان به عددی در حدود 26 درجه سانتیگراد هم برساند.
آیا ایرواشر همان کولر آبی است؟
خیر، ولی نوع تامین هوای خنک آن مشابه کولر آبی، استفاده از روش سرمایش تبخیری است؛ با این تفاوت که ایرواشر عملکرد موثرتر و قوی‌تری نسبت به کولر آبی دارد.
میزان مصرف برق دستگاه ایر واشر چقدر است؟
مصرف برق ایرواشرها به طور کلی حدوداً 1/5 (یک پنجم) میزان مصرف برق سیستم‌های تبرید تراکمی به نسبت محیط مورد نظر است.
آیا می توان در سیستم ایرواشر، رطوبت را به اندازه دلخواه تنظیم کرد؟
بله می‌توان در ابتدا با انتخاب کلاس ایر واشر (کلاس 4، 6 یا 8) و سپس نصب هیومیدیستات و فرمان به پمپ آب دستگاه، میزان رطوبت دستگاه را به دلخواه تنظیم نمود.
ایرواشر برای استفاده در چه مکان هایی مناسب است؟
ایرواشر برای استفاده در واحدهای آپارتمانی، مسکونی، اداری، بهداری، مدارس، سالن‌های با سقف بلند، کارگاه‌ها، نمایشگاه‌ها و… که میزان رطوبت نسبی هوای آنها در تابستان کمتر از 40 درصد باشد، مناسب است.
آیا ایر واشر به چیلر نیاز دارد؟
خیر؛ در صورت استفاده از ایرواشر، شما نوع سرمایش تبخیری را انتخاب نموده‌اید و دیگر با سیستم سرمایش تراکمی چیلر کاری ندارید.
استفاده از ایرواشر برای چه نوع آب و هوایی مناسب نیست؟
همانطور که قبلاً گفته شد، استفاده از ایرواشرها برای سرمایش محیط‌هایی که هوای آنها در تابستان دارای رطوبت نسبی بیشتر از 45 درصد باشد (مانند شهرهای ساحلی) مناسب نیست.
آیا می توان به جای هواساز از ایرواشر استفاده کرد؟
در صورتی که چیلر تراکمی نداشته باشید، نیازی به هواساز نیز نخواهید داشت؛ چراکه هواساز از نظر عملکرد گرمایشی (با استفاده از کویل آب گرم در مسیر هوای عبوری دستگاه) کاملاً مانند ایر واشر عمل می‌کند. اما ایرواشر بدون نیاز به چیلر، هوای تابستانی را با رطوبت زنی خنک می‌کند، در حالی که هواساز هوای تابستانی را با عبور از میان کویل آب سرد چیلر (کویل سرمایش) تامین می‌نماید.