کولر آبی سلولزی، کولر آبی صنعتی

همه مردم استراحت دلچسب در خنکای هوای کولر آبی را تجربه کرده اند. در ادامه اطلاعات فنی، برآورد ظرفیت، برندها، ابعاد و بهترین قیمت خرید انواع کولر آبی سلولزی، پوشالی و کولر آبی صنعتی بررسی و ارائه گردیده است.
راهنمای بررسی و انتخاب انواع کولر آبی
کولر آبی روی پشت‌ بام و تراس بسیاری از خانه‌ها و آپارتمانها دیده می‌شود. هوای گرم محیط بیرون از آپارتمان یا منزل با عبور از میان پوشال ها یا شبکه های پدسلولزی مرطوب و خیس کولر آبی خنک می‌شود و از طریق کانال کشی در فضاهای داخل ساختمان توزیع می‌گردد.
برای برآورد ظرفیت کولر آبی مورد نیاز آپارتمان خود لطفاً به تیتر چگونگی انتخاب کولر آبی در ادامه این مطلب مراجعه فرمایید.
قبل از ارائه توضیحات لازم در خصوص انواع، مزایا و روش انتخاب کولر آبی به اطلاع می رساند، عرضه انواع کولرهای آبی معتبر با گارانتی اصالت کالا و زمان تحویل 2 تا 4 ساعته (در اصفهان) با مناسب ترین قیمت ها از سال 1395 توسط اصفهان تهویه انجام می گردد. (ارسال برای شهرهای دیگر 2 تا 3 روز کاری بر اساس دوری مسافت)
چگونگی انتخاب ظرفیت کولر آبی
به منظور انتخاب کولرهای آبی سلولزی یا پوشالی مورد نیاز، برای هر یک از آپارتمان ها بر اساس تفاوت در متراژ بنا و همچنین قرار گرفتن آن واحد در زیر بام ساختمان و یا قرار گرفتن در طبقات وسط، نحوه محاسبه و انتخاب کولر آبی متفاوت است. اما تأکید می نماییم که در واحدهایی که در واقع سقف آنها بام ساختمان هستند، بدلیل تابش مستقیم نور گرم آفتاب داغ تابستان، احتیاج به انتخاب کولر آبی با ظرفیت خنک کنندگی بیشتر و حتی بعضا استفاده از کولر اسپلیت به عنوان سیستم کمکی دارند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مطالب درج شده در بخش راهنمای خرید هر برند کولر آبی در سایت اصفهان تهویه مراجعه نمایید)
ظرفیت هوادهی کولرهای آبی باید متناسب با متراژ و سطح مفید زیربنای محل مورد استفاده و شرایط آب و هوایی (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب گردد.
چنانچه از کولر آبی با ظرفیت هوادهی بیشتر از ظرفیت و ابعاد کانال کشی اجرا شده و یا ظرفیتی بیشتر از ظرفیت خروج هوای دریچه های کولر نصب شده در واحد خود استفاده کنید، صدای ممتد عبور هوا در طول زمان بهره برداری از کولر آبی به طور آزار دهنده ای شنیده خواهد شد. بر این اساس باید ابعاد دریچه های خروج هوا از کانال‌ها بگونه ای انتخاب گردد که حجم هوای خروجی با سرعت 400 تا حداکثر 600 فوت در دقیقه از هر دریچه کولر خارج گردد.
نکته: درصورت استفاده از کولرهای آبی سلولزی به متراژ سطح تحت پوشش هرکدام از مدلها حدود 10 تا 15 متر مربع اضافه می‌گردد.

کولر آبی سلولزی، کولر آبی صنعتی

انواع کولر آبی
کولر آبی پرتابل یا متحرک همانطور که از نام آن مشخص است کولر آبی پرتابل قابلیت جابه جایی و پرتابل بودن را دارد. مخزن این کولر یا به صورت دستی پر می شود و یا همزمان قابلیت اتصال مستقیم به شلنگ و شیر آب را دارد.
کولر آبی ثابت که معمول ترین نوع کولر آبی است به دلیل داشتن ابعاد بزرگ بر روی پشت بام یا تراس یا بعضا در حیاط منازل نصب میشود و با استفاده از کانال کشی میتوان از هوای خنک آن بهره مند شد.
کولرهای آبی ثابت، از نظر نحوه خنک کنندگی هوا، به دو نوع کلی کولرهای آبی معمولی (با پوشال) و کولرهای آبی سلولزی تقسیم می شوند.
همانطور که می دانیم در کولر آبی معمولی، با ریزش آب روی پوشال ها و عبور هوا از میان پوشال های خیس، هوای خنک ایجاد می شود و البته پوشال بعد از مدت کمتر از یک ماه پیوستگی خود را از دست می دهد و خالی شدن پوشال در بعضی نقاط، باعث کاهش راندمان خنک کنندگی در کولرهای آبی معمولی و پوشالی می گردد.
در کولر آبی سلولزی به جای پوشال از پد های سلولزی استفاده می گردد که بدلیل پیوستگی حجمی سلولز نسبت به پوشال تامین هوای خنک در کولرهای سلولزی به صورت بهتر و پیوسته تری انجام می گردد.
استفاده از پد سلولزی بجای پوشال در کولر های آبی، بدلیل خاصیت جذب بیشتر آب نسبت به پوشال و همچنین قرارگیری لایه های منظم، موج دار و یکنواخت سلولز در کنار هم، توزیع یکنواخت آب بر روی پد سلولزی و در نتیجه وجود بیشترین سطح تماس موثر بین هوای عبوری و سطح مرطوب پد سلولزی، باعث ایجاد خنکی بیشتر (حدود 2 تا 3 درجه سانتیگراد بیشتر از کولرهای با پوشال و افزایش مساحت تحت پوشش تا حدود 15% نسبت به کولرهای آبی با پوشال) و عدم انتقال ذرات معلق هوا و باکتری ها به داخل کانال کولر می گردد.
کولر آبی صنعتی نیز بعنوان یکی از پرکاربردترین تجهیزات خنک کننده در کارگاه ها، سالن‌ها، مساجد، نمایشگاه ها و فضاهای با ابعاد بزرگتر از آپارتمانها و منازل مورد استفاده قرار می گیرد.
کولرهای آبی صنعتی میتوانند مانند کولر سلولزی دارای پد سلولزی و یا مانند کولرهای سنتی دارای پوشال باشند.
استفاده از کولرهای آبی صنعتی خصوصاً برای سالنهای بزرگ با ارتفاع سقف بیشتر از 4 متر در مناظقی که رطوبت نسبی هوا در تابستان کمتر از 40% باشد گزینه بسیار مناسب و اقتصادی تری نسبت به استفاده از ایرواشرهای صنعتی است.
کولر آبی با فن هوادهی پروانه ای یا آکسیال :

در این نوع کولرهای آبی که مستقیما در محل پنجره قرار می گیرند، فقط امکان هوادهی مستقیم و بدون امکان عبور هوا از کانال وجود دارد. (به طور کلی نصب فن سانتریفیوژ در کولرهای آبی ثابت جهت غلبه بر افت فشار عبور هوا از درون کانال های هوای کولر انجام می پذیرد)، اما در صورتیکه مایل به استفاده مستقیم و بدون کانال کشی از کولر آبی برای هر محل باشید می توانید از انواع کولر های آبی با فن آکسیال (پنجره ای) که قیمت آنها تقریباً نصف قیمت کولر های آبی رایج می باشد استفاده نمائید. (البته فراموش نکنید که جهت تامین هوای تازه این کولرهای آبی نیز باید این کولرها در فضای بیرونی ساختمان نصب شوند)
نوع پرتابل این کولرها نیز باید در محلی قرار گیرد که پشت آن، هوای آزاد بیرون از اتاق جریان داشته باشد.بنابراین کولرهای آبی با فن هوادهی آکسیال ( پنجره ای) فقط در مواردی قابل استفاده می باشند که هوای خنک آنها از دهانه خروجی هوای کولر مستقیما و بدون کانال کشی به فضای مورد نظر دمیده شود.
انواع کولر آبی از نظر نوع هوادهی
کولرهای آبی از نظر محل و نحوه هوادهی نیز به دو دسته تقسیم می شوند :
کولرهای آبی که دهانه خروجی یا کانال هوادهی آنها در یکی از اضلاع کناری کولرآبی قرار گرفته اند و نیز کولرهای هوادهی از بالا که کانال هوادهی آنها در سقف کولر قرار گرفته است.
کولرهای آبی هوادهی از بالا : این کولرهای آبی که مناسب ترین انتخاب جهت نصب در بالکن یا تراس واحدهای مسکونی می باشند، اولا امکان خنک نمودن هوای ورودی از هر چهار جهت کولر را دارا می باشند و ثانیا در صورت نصب در بالکن یا تراس، با توجه به هوادهی از بالا، دارای امکان کانال کشی راحت تری می باشند.
نکته مهم در خصوص راه اندازی کولرهای آبی با توجه به آمار برق گرفتگی های منجر به فوت در سرویس کولرهای آبی اینکه قبل از سرویس سالیانه یا فصلی آنها حتما کلید برق دستگاه را خاموش نمائید یا از سرویسکاران با تجربه کمک بگیرید.
لازم به ذکر است کولرهای آبی با هوادهی از بالا در هر دو نوع کولر آبی با پوشال و کولر آبی با سلولز تولید و عرضه می گردند.
با توجه به اطلاعات فنی و قیمت های مناسب ارائه شده انواع کولر آبی در سایت اصفهان تهویه، صمیمانه امیدواریم شما کاربر گرامی ضمن مطالعه مشخصات فنی کامل ارائه شده، با اطمینان خاطر از گارانتی اصلی و تحویل سریع محصولات، اصفهان تهویه را جهت خرید محصول مورد نیاز خود (از یک محصول تا خرید عمده برای شرکت ها و پروژه های ساختمانی) در سراسر کشور و حتی در کشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه انتخاب فرمائید.
مزایای کولر آبی
به طور کلی خنک سازی تبخیری (آبی) از طریق کولر های آبی روشی رایج و بهینه برای ایجاد هوای خنک در محیط (به شرط اینکه میزان رطوبت نسبی هوا کمتر از 40 درصد باشد) می باشد.
معمولا استفاده از کولرهای آبی در شهرهایی با هوای گرم و خشک توصیه می گردد. همانطور که میدانید در این روش کولر آبی با ایجاد رطوبت در هوای عبوری از کولر، علاوه بر تأمین هوای خنک مورد نیاز، مانع از خشکی هوا، ترک خوردن وسایل چوبی و ایجاد الکتریسیته ساکن در آپارتمان شما گردیده و علاوه بر خنک کردن به لطافت هوای محیط نیز کمک می نماید.
بنابراین به طورکلی در یک مقایسه علمی می توان گفت از کولر گازی و اسپلیت در مناطق گرم و مرطوب و از کولر آبی در مناطق خشک و معتدل برای ایجاد هوای خنک استفاده می شود.
اصلی ترین دلایل و مزایای استفاده از کولرهای آبی به شرح زیر می باشند:
1 – قیمت مناسب تر
2 – مصرف برق پایین تر
3 – نصب و راه اندازی آسان تر
4 – هزینه جزئی بهره برداری و تعمیرات احتمالی
خرید کولر آبی
قدم اول برای خرید کولر آبی، باید توجه به ابعاد محل استفاده و ظرفیت کولر آبی باشد. زیرا، کولر آبی در انواع مختلف با ظرفیت های هوادهی متفاوتی تولید و عرضه می شود، و شما باید قبل از اقدام به خرید کولر آبی، متراژ و کاربری محیط خود را در نظر داشته باشید، تا بتوانید انتخاب صحیح و درستی در مدل و ظرفیت هوادهی کولر آبی، با قیمت مناسب داشته باشید. سپس مواردی مانند میزان مصرف انرژی، ویژگی ها، برند و مزایای کولر آبی مد نظر، باید مورد بررسی قرار گیرد.

در سایت فروشگاهی اصفهان تهویه، اطلاعات فنی ده ها مدل از انواع کولر آبی ، از برندهای معتبر با گارانتی اصلی، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفارش خرید قطعی کولر آبی مورد نیاز، ابعاد نهایی کولر را با ابعاد درب ورودی پشت بام یا هر فضای دیگری که باید کولر را در آن نصب کنید، جهت امکان عبور کولر بررسی و مقایسه فرمایید.

قیمت کولر آبی
قیمت کولر آبی بر اساس نوع ظرفیت و نوع برند متفاوت است. جهت انتخاب و خرید آسان کولر آبی ، ابتدا باید برند و ظرفیت مورد نیاز را تعیین کنید. در سایت فروشگاهی اصفهان تهویه، اطلاعات فنی ده­‌ها مدل از انواع کولر آبی ، از برندهای معتبر با گارانتی اصلی، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.
لازم به ذکر است کلیه کولر آبی های ارائه شده در سایت اصفهان تهویه دارای شناسه کالا و قیمت مناسب بوده و تخفیف‌های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت‌ها لحاظ گردیده است.
نکات ایمنی در راه اندازی کولرهای آبی
برق‌گرفتگی شایع‌ترین خطری است که موقع سرویس و راه‌اندازی‌ کولرهای آبی، صاحب‌خانه‌ها یا سرویس کاران کولر آبی را تهدید می‌کند. یادتان باشد که این کولرها کاملاً مرطوب‌اند و این رطوبت به تشدید برق‌گرفتگی کمک می‌کند.
بدنه کولر آبی، فلزی است و سیم‌پیچی آن کمی مبهم است. پس تعمیر و سرویس آن را به دست متخصصان بسپارید و هرگز برای تعمیر یا سرویس آن تنها به پشت‌بام نروید.
اگر تازه به خانه‌ای اسباب‌کشی کرده‌اید، قبل از تعویض پوشال کولر آبی، ابتدا با یک فازمتر بدنه کولر آبی را چک کنید تا برق نداشته باشد ولی از نظر اصولی باید سیستم برق کولرهای آبی دارای سیستم محافظ جان باشند تا چنانچه اتصال الکتریکی ایجاد گردید، به طور اتوماتیک برق کولر آبی قطع گردد و خطری متوجه سرویس کار کولر نگردد.
ولی در هر حال اگر مایلید خودتان کولر آبی خود را سرویس نمایید، حداقل قبل از دست زدن به کولر، از خاموش بودن آن کاملا مطمئن شوید. بهتر است همراه با یکی از اعضای خانه به پشت بام بروید و یا حداقل به اعضای خانه اطلاع دهید که برای انجام سرویس کولر به پشت بام می روید.
نکات مهم حین روشن کردن کولر آبی
هنگام روشن کردن کولر آبی لازم است پنجره آشپزخانه و یا یکی از اتاق ها به اندازه ای که موجب تخلیه هوای ورودی از دریچه های کولر به داخل آپارتمان گردد و همچنین تهویه هوای آشپزخانه مقداری، باز گذاشته شود.
همچنین به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی خاموش شدن شعله اجاق گاز بوسیله جریان هوای کولر، تعبیه دریچه کولر آبی در داخل آشپزخانه ها مجاز نمی باشد.
نکاتی در مورد نصب و تعویض پوشال یا پد سلولزی در کولر آبی
در صورتیکه محل نصب کولر آبی مورد نیاز شما در بام ساختمان است، لطفا قبل از خرید به ابعاد کولر آبی مورد نیاز که در جدول مشخصات فنی هر کولر آبی آورده شده است و امکان عبور آن از درب پشت بام ساختمان دقت فرمائید.
انواع کولرهای آبی ثابت معمولا روی پایه از نبشی نمره 3 یا 4 بر اساس ارتفاع مورد نیاز قرار می گیرد. (که باید بصورت جداگانه خریداری گردد)
یکی از مهمترین نکات در هنگام نصب کولر آبی توجه به موضوع تراز دقیق و افقی بودن کولر است، زیرا در صورت عدم رعایت این مطلب توزیع آب روی پوشال ها (یا سلولزها) بصورت یکنواخت انجام نمی پذیرد و بخشی از سطوح خنک کننده خشک و بدون کاربری باقی مانده و موجب کاهش میزان خنک کنندگی هوای خروجی از کولر آبی می شود.
همچنین در صورت نصب غیر تراز کولر آبی، به تدریج فن سانتریفیوژ کولر دچار عدم تعادل، ارتعاش، ایجاد صدا و آسیب دیدن یاتاقان کولر گردیده و نهایتاً این ارتعاشات به بدنه منتقل گردیده و موجب خرابی کلی بدنه کولر آبی می گردد.
هرسال باید پوشال کولرتان را تعویض کنید و کولر را توسط سرویسکار، سرویس نمایید، بطوریکه سطوح داخلی و کف کولر نیز باید کاملاً تمیز شود، چرا که پوشال کولرها مملو از گرد و غبار و قارچ و باکتری است و از آنجا که داخل کولر آبی مرطوب است و آفتاب نیز به داخل کولر نمی‌تابد، این آلودگی ها با جریان هوا به داخل خانه راه می‌یابند.
این مشکل به ویژه در شهرهای آلوده‌ای نظیر تهران و اصفهان که ذرات معلق در هوا بیشتر است، تشدید می گردد، بنابراین پوشال ها و حتی پدهای سلولزی در کولرهای آبی باید در زمان معین تعویض گردند.
زمان تعویض پوشال در کولرهای آبی با پوشال، حداقل سالی یک بار و در شهرهای با هوای آلوده مانند تهران و اصفهان، دو بار در سال (یکبار اول خردادماه و یکبار اول مرداد ماه) می باشد.
زمان تعویض سلولز در کولرهای آبی سلولزی هر 3 تا 5 سال یکبار (براساس میزان املاح آب و کیفیت هوای شهر محل نصب کولر سلولزی) متغیر می باشد.
همانطور که توضیح داده شد، استفاده از پد سلولزی به جای پوشال در کولرهای آبی دارای مزایایی مانند خنک کنندگی بیشتر و فیلتر بهتر ذرات معلق هوا می باشد ولی توجه داشته باشید که در هنگام تعویض پدها، بدلیل استفاده از چسب و رزین در ساخت پدهای سلولزی، ابتدا باید چندین بار آب عبوری از روی پدهای سلولزی که در تشتک کولر آبی جمع گردیده است تخلیه شود تا از استشمام بوی بد و نامطبوع آنها در فضای داخلی منزل یا محل کار جلوگیری گردد.
با توجه به نحوه خنک کنندگی هوا در تمامی مدل های کولر های آبی لازم است بمنظور جلوگیری از شرجی شدن هوا و یا اصطلاحاً دم کردن هوای داخل ساختمان، محل نصب کولرهای آبی به گونه ای انتخاب شوند که کولر آبی قادر به استفاده از هوای آزاد باشند.
همچنین با توجه به اینکه استفاده از کولرهای آبی معمولاً در مناطقی با آب و هوای نسبتاً خشک تابستانی رایج می باشد و از طرف دیگر هر کولر آبی علاوه بر مصرف برق بطور متوسط در هر شبانه روز حدود 300 تا 400 لیتر آب مصرف می نماید، بنابراین بهتر است با نصب یک ترموستات در مسیر جریان برق کلید کولر آبی خود نسبت به کنترل عملکرد کولر و مصرف غیر ضروری آب و برق کولر آبی در بسیاری از زمان ها اقدام فرمائید. (البته مقدار دقیق آب مصرفی در هر کولر علاوه بر ابعاد و ظرفیت و هوادهی کولر آبی به موارد دیگری مانند دمای هوا، میزان رطوبت نسبی هوا و مدت کارکرد کولر نیز بستگی دارد)
در اینجا تأکید می نماییم با قرار دادن روکش روی بدنه کولر آبی در پایان فصل تابستان، علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب باران در فصل پاییز و زمستان به داخل تشتک کولر آبی و ممانعت از زنگ زدن آن و نیز جلوگیری از نشستن گرد و خاک هوا روی پره های فن سانتریفیوژ کولر که عامل اصلی دمیده شدن خاک در ابتدای فصل راه اندازی کولر در سال بعد می باشد، از هدر رفتن مقادیر بسیار زیاد انرژی حرارتی منزل یا محل کار خود از طریق مکش دریچه و کانال هوای کولر جلوگیری نمایید.
اهمیت کانال کشی صحیح در کولرهای آبی
مقدار هوادهي و خنكي ايجاد شده توسط کولر آبی مستقیما به رعايت اصول مهندسي كانال كشي كولر بستگی دارد، همچنين توجه به توضيحات ارائه شده در بخش راهنمای خرید هر يك از انواع كولرهای آبی راهگشا مي باشد.
لازم است کانال کشي کولرآبی براساس نقشه محاسباتي مهندسين تاسيسات و برمبناي جداول داكتيلاتور واستانداردهاي كانال كشی (ازنظرابعاد کانال، حجم هوای عبوری، انشعاب گیری وقوس کانال) انجام پذيرد، در صورت تمایل و کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید به نکات مهم انتخاب در بخش کانال و دریچه هوا سایت اصفهان تهویه مراجعه فرمایید.
به منظور افزایش بازده خنک کنندگی کولرهای آبی، اکیدا توصیه می شود از قرار گرفتن کولر آبی و کانال مربوطه در معرض تابش مستقیم نور آفتاب جلوگیری گردد، بنابراین با تعبیه سایبان بر روی کولر آبی و عایق کاری کانال کولر از انتقال گرمای تابش آفتاب به مجموعه کولر و کانال جلوگیری فرمایید. (طبق مقررات ملی ساختمان در صورتیکه طول مسیر کانال کولر در معرض تابش آفتاب بیش از 2 متر باشد، عایق کردن کانال کولر الزامی است)
تأکید مجدد: رعایت ابعاد کانال کولر بر اساس جداول و محاسبات مهندسی و داکتیلاتور انجام گیرد.
اجزا و ساختار کولر آبی
معمولا ساختمان هر کولر آبی بصورت کلی به دو بخش مکانیکی و الکتریکی تقسیم می گردد:
بخش مکانیکی کولر آبی متشکل از بدنه، ناودان ها، فن، شناور کولر آبی، کانال های داخلی و خارجی، یاتاقان، پولی کولر آبی و تسمه پروانه، سه راهی آب می باشد.
بخش الکتریکی کولر آبی متشکل از پمپ آب، الکتروموتور دو دور فن، جعبه اتصال یا ترمینال، خازن راه انداز، خازن اصلاح ضریب قدرت، کابل 4 رشته و همچنین کلید مخصوص می باشد.

کولر آبی سلولزی، کولر آبی صنعتی

روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی
از بین بردن رسوبات آب کولر آبی موجب کاهش درصد خرابی قطعات مکانیکی و حتی الکترونیکی کولر می گردد. خرابی پمپ آب، گرفتگی شیلنگ‌های آب، خرابی شناور، سوختن موتور کولر و … از عمده‌ترین ایرادات قطعات کولر آبی هستند که باید بدلیل بی توجهی به تمیزی و رسوب زدایی کولر آنها را تعمیر نماییم. برای از بین بردن رسوبات کولر آبی (رفع شوره کولر آبی) می توانیم از چند روش استفاده کنیم :

استفاده از پد سلولزی کولر: اولین و موثرترین راه برای از بین بردن شوره کولر آبی این است که، اجازه گرفتن شوره را به کولر ندهیم. برای همین پیشنهاد می شود که به جای استفاده از پوشال از کولرهای با پد سلولزی استفاده نمایید. پدهای سلولزی دارای ساختاری شبکه‌ای می باشند که این قابلیت باعث می‌شود تا رسوبات آب براحتی پاکسازی شوند.
استفاده از جوهر نمک یا مواد سفید کننده: برای از بین بردن رسوبات کولر آبی می‌توانید از جوهر نمک و یا ماده سفیده کننده هم استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که این مواد اسیدی و خطرناک می باشند و حتما باید از دستکش مناسب برای این کار استفاده شود.
استفاده از محلول سرکه : سرکه‌های خانگی هم دارای خاصیت رسوب‌زدایی می باشند. زمانی که رسوب کولر زیاد نباشد می توانید، با استفاده از محلول آب و سرکه و یا خود سرکه بصورت مستقیم رسوبات کولر را از بین ببرید.
تعویض مرتب آب کولر: با تعویض مرتب و ماهیانه آب رسوب کمتری در کولر می‌نشیند.
شوره گیر کولر آبی: یکی از بهترین راه‌های از بین بردن رسوب کولر آبی استفاده از شوره‌گیر کولر می‌باشد. شوره‌گیرها دارای فرمول خاصی می باشند که در درون آب و تشتک کولر آبی قرار می‌گیرند و بدلیل ساختاری که دارند براحتی در آب تا چندین ماه باقی مانده و مانع جذب شوره در پوشال‌ ها و بدنه کولر آبی می‌شوند.